Agriculture and Natural Resources Committee
The Agriculture and Natural Resources Committee reviews legislation affecting agriculture, as well as Ohio's water and land resources, wildlife, and parks and recreation. It also reviews laws related to alcohol regulations.
 
 

September 22, 2020

Agenda
Agenda for September 22, 2020
 
Minutes
Minutes from September 01, 2020
Bills
Sub. H. B. No. 340 (3rd Hearing)
Sub. H. B. No. 24 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Sharon Harvey
Cleveland Animal Protective League   
Interested Party
 
Name
Organization
Testifying As
JP Dorval
Prevention Action Alliance  
Opponent
 
Jodi Salvo
Tuscarawas County Anti-Drug Coalition  
Opponent
 
Dr. Kerry Metzger
Tuscarawas County Anti-Drug Coalition  
Opponent
 
Bob Young
Why I See   
Opponent
 
Chris Lane
BASEC Management, Inc. DBA Wendy’s, Self  
Opponent
 
Lauren Thorp
Trumbull County Mental Health and Recovery Board  
Opponent
 
April Caraway
Trumbull County Mental Health and Recovery Board  
Opponent
 
Steve Farris
Discount Drug Mart   
Opponent
 
Angela Crock
Caldwell Food Center   
Opponent
 
Frederick Lamarr
Baptist Pastors' Conference of Columbus and Vicinity  
Opponent
 
Todd Book
City of Cincinnati   
Opponent
 
Clarence Cardwell
CCI  
Opponent
 
Elizabeth Thomas
HC3: Healthy Choices Caring Communities  
Opponent
 
Sub. H. B. No. 669 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Adam Hines
High Bank Distillery Co  
Proponent
 
JP Dorval
Prevention Action Alliance   
Opponent
 
Jodi Salvo
Tuscarawas County Anti-Drug Coalition  
Opponent
 
Dr. Kerry Metzger
Tuscarawas County Anti-Drug Coalition  
Opponent
 
Chris Lane
BASEC Management, Inc. DBA Wendy’s, Self  
Opponent
 
Lyndon (Toby) Harris
451 Spirits  
Proponent
 
Joseph Bidinger
Echo Spirits Distilling Co.  
Proponent
 
Jeff Hunt
Karrikin Spirits Company LLC  
Proponent
 
Greg R Lawson
The Buckeye Institute   
Interested Party
 
April Caraway
Trumbull County Mental Health and Recovery Board  
Opponent
 
Lauren Thorp
Trumbull County Mental Health and Recovery Board  
Opponent
 
Elizabeth Thomas
HC3: Healthy Choices Caring Communities  
Opponent
 
 
 

September 01, 2020

Agenda
Agenda for September 01, 2020
 
Bills
Sub. H. B. No. 67 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rep. Brinkman and Rep. Kelly
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
S. B. No. 333 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Amy Kissinger
Morgan County Board of Developmental Disabilities  
Proponent
 
Dr. Kristin Barker
Morgan Local Schools   
Proponent
 
Stevan Hook
Morgan County Engineer  
Proponent
 
Scott Paul
Franklin Local School District (Muskingum County)  
Proponent
 
Marissa Myers
Ohio Township Association   
Proponent
 
Carl Raines
Morgan Local School District  
Proponent
 
Dan Leffingwell
Noble Local Schools  
Proponent
 
Gary Woodward
Morgan County Auditor   
Proponent
 
Will Schwartz, Kevin Miller, Katie Johnson
OSBA/BASA/OASBO  
Proponent
 
Kellie Brown
Muskingum County Board of Developmental Disabilities   
Proponent
 
Kent Scarrett
Ohio Municipal League   
Proponent
 
Sub. H. B. No. 33 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Vicki Deisner
Animal Welfare Institute  
Proponent
 
Lori Carlson
Ohio Aniaml Welfare Federation   
Proponent
 
Dr. Liesa Stone
Ohio Veterinary Medical Association  
Proponent
 
Mary Wachtel
Public Children Services Association of Ohio (PCSAO)  
Proponent
 
Lillian Howard
LSS Choices   
Proponent
 
Colleen Dempsey, LISW-S
Ohio Chapter, National Association of Social Workers  
Proponent
 
Sharon Harvey
Cleveland Animal Protective League  
Proponent
 
Drs. Janet Hoy-Gerlach and Aviva Vincent
University of Toledo Social Work Program (Hoy-Gerlach)  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 340 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Adam Schwiebert
County Commissioners Association of Ohio  
Proponent
 
Amy Milam
Ohio Farm Bureau Federation  
Proponent
 
John O'Grady, Marilyn Brown, Kevin Boyce
Franklin County Board of Commissioners   
Proponent
 
Name
Organization
Testifying As
Andy Herf
Ohio Licensed Beverage Association and Ohio Spirits Association   
Proponent
 
Mary MacDonald
The Ohio Craft Brewers Association  
Proponent
 
Don Reed
Bankshot Billiards LLC  
Proponent
 
David Woinar
Distilled Spirits Council of the US  
Proponent
 
Jason Duff
Small Nation *674 and 669 combined testimony  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 669 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Andy Herf
Ohio Licensed Beverage Association and Ohio Spirits Association   
Proponent
 
Mary MacDonald
The Ohio Craft Brewers Association  
Proponent
 
Luke Pierce
Law Bird Bar  
Proponent
 
Kristin Mullins
Ohio Grocers Association  
Proponent
 
David Woinar
Distilled Spirits Council of the US  
Proponent
 
Alan Smith
R Street Institute  
Proponent
 
 
 

July 21, 2020

Agenda
Agenda for July 21, 2020
 
Minutes
Minutes from June 10, 2020
Bills
S. B. No. 274 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Graham Veysey
Firehouse Can, CO  
Proponent
 
Chris Ronayne
University Circle Inc.  
Proponent
 
S. R. No. 454 (3rd Hearing)
S. B. No. 333 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Schaffer
Ohio Senate   
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 340 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rep. Cupp
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
Name
Organization
Testifying As
Rep. Jones
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
Rep. Wilkin
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 669 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rep. Swearingen and Rep. LaRe
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
Name
Organization
Testifying As
Rep. Hillyer
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
Rep. Becker
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 33 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rep. Lanese
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
Rep. Carruthers
Ohio House of Representatives   
Sponsor
 
General Submissions
SB 333 Additional Documents
 
 

June 10, 2020

Agenda
Agenda for June 10, 2020
 
Minutes
Minutes from May 27, 2020
Bills
S. B. No. 274 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Sandra Williams
–  
Sponsor
 
S. R. No. 454 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Hon. James P. Trakas
Self   
Proponent
 
Christine Snyder
Citizen of Ohio  
Proponent
 
H. B. No. 160 (5th Hearing)
General Submissions
Liquor Control
Active Permits
 
 

May 27, 2020

Agenda
Agenda for May 27, 2020
 
Minutes
Minutes from May 06, 2020
Bills
H. B. No. 160 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tod Bowen
Ohio Restaurant Association  
Interested Party
 
Marcie Seidel
Prevention Action Alliance   
Interested Party
 
Governor's Appointment(s)
George Klein - Wildlife Council
Michael Rex - Wildlife Council
Deborah Schnaidt - State Auctioneers Commission
General Submissions
HB160
HB160
HB160
HB160
HB160
HB160
HB160
HB160
HB160
 
 

May 06, 2020

Agenda
Agenda for May 06, 2020
 
Minutes
Minutes from February 12, 2020
Bills
Am. H. B. No. 168 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jason Warner
Greater Ohio Policy Center  
Proponent
 
Kristin Watt
The Sherwin-Williams Co.  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
John Bayliss - Materials Management Advisory Council
Brian Buschur - Environmental Education Council
John Daly - Materials Management Advisory Council
Jamie Gaffney - Advisory Board on Amusement Ride Safety
Kimberly McConville - Materials Management Advisory Council
Mark Papke - Environmental Education Council
Robert Schmidt - Materials Management Advisory Council
Amy Weiskittel - Environmental Education Council
Brian Winter - Materials Management Advisory Council
General Submissions
2.5.20
2020 County Fair Season
 
 

February 12, 2020

Agenda
Agenda for February 12, 2020
 
Minutes
Minutes from February 05, 2020
Bills
S. R. No. 454 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Roegner
Ohio Senate  
Sponsor
 
S. B. No. 167 (3rd Hearing)
Governor's Appointment(s)
John Bayliss - Materials Management Advisory Council
Brian Buschur - Environmental Education Council
John Daly - Materials Management Advisory Council
Jamie Gaffney - Advisory Board on Amusement Ride Safety
Kimberly McConville - Materials Management Advisory Council
Mark Papke - Environmental Education Council
Robert Schmidt - Materials Management Advisory Council
Amy Weiskittel - Environmental Education Council
Brian Winter - Materials Management Advisory Council
 
 

February 05, 2020

Agenda
Agenda for February 05, 2020
 
Minutes
Minutes from December 04, 2019
Bills
S. B. No. 167 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Vicki Deisner
Animal Welfare Institute  
Proponent
 
Corey Roscoe
The Humane Society of the United States  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 24 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tori Whitacre
Self   
Proponent
 
Ronata Phillips
Self   
Proponent
 
H. B. No. 160 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kaitlyn Mounce
Buzzed Bull Creamery  
Proponent
 
Michael Green and Kyle Ruter
M & K Gas Solutions   
Proponent
 
Steven Rice and Natalie Rice
Venture Real Estate and Natalia's Event Planning   
Proponent
 
Matt Henderson
Self  
Proponent
 
Jerry Crowe
Self  
Proponent
 
April and Michael Vice
Self  
Proponent
 
Jason Crowe
Self  
Proponent
 
Dennis Poovey
Self  
Proponent
 
Katherine Mounce
Self  
Proponent
 
 
 

December 04, 2019

Agenda
Agenda for December 04, 2019
 
Minutes
Minutes from November 13, 2019
Bills
S. B. No. 195 (5th Hearing)
H. B. No. 168 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kent Scarrett
Ohio Municipal League  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 24 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representatives Hambley and Kick
Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
H. B. No. 160 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Colton Mounce
Buzzed Bull Creamery  
Proponent
 
Jennifer Williams
Weiland's Market  
Proponent
 
 
 

November 13, 2019

Agenda
Agenda for November 13, 2019
 
Minutes
Minutes from November 06, 2019
Bills
S. B. No. 195 (4th Hearing)
H. B. No. 168 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Matthew Hammer
LaBella Associates  
Interested Party
 
Keary McCarthy
Ohio Mayors Association  
Interested Party
 
Mark Wagenbrenner
Wagenbrenner Development  
Interested Party
 
 
 

November 06, 2019

Agenda
Agenda for November 06, 2019
 
Minutes
Minutes from October 22, 2019
Bills
S. B. No. 167 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kenny Yuko
Ohio Senate  
Sponsor
 
H. B. No. 160 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Catherine Ingram
House of Representatives  
Sponsor
 
S. B. No. 195 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Carrie Yeager
Ohio Environmental Health Association  
Interested Party
 
Governor's Appointment(s)
Jimmy Stewart - Ohio Water Development Authority
 
 

October 22, 2019

Agenda
Agenda for October 22, 2019
 
Minutes
Minutes from September 25, 2019
Bills
Sub. H. B. No. 189 (3rd Hearing)
S. B. No. 195 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Keith E Pritchard
Slate Run Vineyard  
Proponent
 
Judith A. Robinson
Cherry Road Winery LLC  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Kenneth Davis - Southern Ohio Agricultural and Community Development Foundation
Todd Raines - Southern Ohio Agricultural and Community Development Foundation
 
 

September 25, 2019

Agenda
Agenda for September 25, 2019
 
Minutes
Minutes from June 26, 2019
Bills
S. B. No. 195 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tim Schaffer
Ohio Senate  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 189 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Amber Duffield
Self/Family  
Proponent
 
Henry Dammeyer, P.E.
Ohio Society of Professional Engineers  
Proponent
 
David D. Dexter, P.E.
Ohio Society of Professional Engineers  
Proponent
 
Steve Hickey
NACE International  
Proponent
 
Kevin C. Garrity
NACE International  
Proponent
 
Narasi Sridhar
NACE International  
Proponent
 
Neil Thompson
NACE International  
Proponent
 
H. B. No. 168 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jason Warner
Greater Ohio Policy Center  
Proponent
 
Jennifer Price
Ohio Economic Development Association  
Proponent
 
S. B. No. 131 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kingsly Berlin
Self  
Proponent
 
Melissa Best
Self  
Proponent
 
Liesa Stone, DVM
Ohio Veterinary Medical Association  
Proponent
 
Dr. Peggy Williams
Columbus State Community College Veterinary Technology  
Proponent
 
Kenichiro Yagi
National Association of Veterinary Technicians in America  
Proponent
 
Rustin M Moore
Ohio State University College of Veterinary Medicine  
Proponent
 
General Submissions
HB 168 Sign On Letter
 
 

July 30, 2019

Agenda
Agenda for July 30, 2019
 
 
 

June 26, 2019

Agenda
Agenda for June 26, 2019
 
Minutes
Minutes from June 12, 2019
Bills
H. B. No. 59 (4th Hearing)
S. B. No. 131 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Steve Huffman
Ohio Senate  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 189 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representatives Patterson and Blessing
House of Representatives  
Proponent
 
H. B. No. 168 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Steven Arndt
State Representative  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
S. Craig Beam (Reappointment) - Ohio Thoroughbred Race Fund Advisory Council
Seth Begeman - Waterways Safety Council
Patricia Haines (Reappointment) - Commercial Dog Breeding Advisory Board
Lisa Zimmerman (Reappointment) - Commercial Dog Breeding Advisory Board
 
 

June 12, 2019

Agenda
Agenda for June 12, 2019
 
Minutes
Minutes from May 29, 2019
Bills
S. B. No. 2 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Matt Fisher
Lake Erie Foundation  
Proponent
 
Gail Hesse
National Wildlife Foundation  
Proponent
 
Kari Gerwin
Toledo Metropolitan Area Council of Government  
Proponent
 
Heather Elmer
Chagrin River Watershed Partners, Inc.  
Proponent
 
 
 

May 29, 2019

Agenda
Agenda for May 29, 2019
 
Minutes
Minutes from May 22, 2019
Bills
S. B. No. 2 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
John Albers
Coalition of Ohio Regional Districts (CORD)  
Proponent
 
H. B. No. 59 (3rd Hearing)
 
 

May 22, 2019

Agenda
Agenda for May 22, 2019
 
Minutes
Minutes from May 15, 2019
Bills
S. B. No. 2 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tony Seegers
Ohio Farm Bureau Federation   
Proponent
 
Bob Short
Ohio Federation of Soil and Water Conservation Districts   
Proponent
 
Matt Fisher
Lake Erie Foundation   
Proponent
 
Tracy Feeman
The Nature Conservancy in Ohio  
Proponent
 
Scott Higgins
Ohio Dairy Producers Association   
Proponent
 
Pete Bucher
Ohio Environmental Council Action Fund   
Proponent
 
Scott Metzger/John Miller
Ohio Soybean Association and Ohio Corn and Wheat Grower Association   
Proponent
 
Adam Schwiebert
County Commissioners Association of Ohio   
Proponent
 
Becca Martin
Cargill   
Proponent
 
H. B. No. 59 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Nancy Linz
Ohio Native Plant Month, Garden Club of America  
Proponent
 
Tracy Freeman
The Nature Conservancy in Ohio  
Proponent
 
Cassie Kelly
Ohio Environmental Council Action Fund   
Proponent
 
William Hendricks
Ohio Nursery and Landscape Association   
Proponent
 
Hope Taft
Self  
Proponent
 
Cory C. Christopher
Cincinnati Nature Center   
Proponent
 
Lauren Miller
Birchwood School of Hawken  
Proponent
 
Deanna Stearns
Garden Club of Ohio, Inc.   
Proponent
 
Debra L. Knapke
The Garden Sage LLC   
Proponent
 
General Submissions
Letter of Support- Associated Green Industries
Letter of Support- Chadwick Arboretum
Letter of Support- MidWest Native Plant Society
Letter of Support- Nursery Growers of Lake County
Letter of Support- Ohio Invasive Plant Council
Letter of Support- Ohio Landscape Association
Letter of Support- Ohio Natural Areas Preserves Assc.
Letter of Support- Ohio Nursery and Landscape Assc.
Letter of Support- Ohio Parks and Recreation Assc.
Letter of Support- Ohio Prairie Assc.
Letter of Support- Scenic Ohio
 
 

May 15, 2019

Agenda
Agenda for May 15, 2019
 
Minutes
Minutes from April 10, 2019
Bills
H. B. No. 59 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Scott Wiggam
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
S. B. No. 2 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Bob Peterson
Ohio Senate  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Bryan Black (Reappointment) - Ohio Livestock Care Standards Board
Cy Prettyman (Reappointment) - Ohio Livestock Care Standards Board
Daniel Yaussy (Reappointment) - Forestry Advisory Council
Eric Roush (Reappointment) - Forestry Advisory Council
Koral Clum - Forestry Advisory Council
General Submissions
Senate Bill 2 - Power Point
 
 

April 10, 2019

Agenda
Agenda for April 10, 2019
 
Minutes
Minutes from March 27, 2019
Bills
S. B. No. 45 (3rd Hearing)
Governor's Appointment(s)
Karen Stewart-Linkhart (Reappointment) - Wildlife Council
 
 

April 03, 2019

Agenda
Agenda for April 03, 2019
 
Bills
S. B. No. 45 (3rd Hearing)
Governor's Appointment(s)
Karen Stewart-Linkhart (Reappointment) - Wildlife Council
 
 

March 27, 2019

Agenda
Agenda for March 27, 2019
 
Minutes
Minutes from March 20, 2019
Bills
S. B. No. 57 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Don Boyd
Ohio Bankers League  
Proponent
 
Dave Yost
Attorney General's Office  
Proponent
 
S. B. No. 45 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Nancy Linz
Ohio Native Plant Month  
Proponent
 
Nathan Johnson
The Ohio Environmental Council  
Proponent
 
Lauren Miller
Birchwood School of Hawken  
Proponent
 
Lauren Miller
Birchwood School of Hawken  
Proponent
 
Dr. Cory Christopher
Cincinnati Nature Center  
Proponent
 
William Hendricks
Ohio Nursery and Landscape Association (ONLA)  
Proponent
 
Debra Knapke
The Garden Sage  
Proponent
 
Hope Taft
Self  
Proponent
 
Jennifer L. Windus
Ohio Invasive Plants Council & Ohio Natural Areas and Preserves Association  
Proponent
 
Deanna Stearns
Garden Club of Ohio, Inc.  
Proponent
 
General Submissions
Sub Senate Bill 57 Comp Doc
 
 

March 20, 2019

Agenda
Agenda for March 20, 2019
 
Minutes
Minutes from March 13, 2019
Bills
S. B. No. 45 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Bob Hackett
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 57 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Veronica Carpio
Grow Hemp Colorado  
Opponent
 
 
 

March 13, 2019

Agenda
Agenda for March 13, 2019
 
Minutes
Minutes from March 05, 2019
Bills
S. B. No. 57 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jonathan Miller
U.S. Hemp Roundtable  
Proponent
 
Kristin Mullins
Ohio Grocers Association  
Proponent
 
Chad Ferguson
Zativa  
Proponent
 
Tony Seeger
Ohio Farm Bureau Federation  
Proponent
 
Beth Wymer
Ohio Wholesale Marketers Association  
Proponent
 
Melissa Ryan
American Massage Therapy Association - Ohio Chapter  
Proponent
 
Tom Haren
Ohio Hemp Association  
Proponent
 
Tim Johnson
Ohio Cannabis Chamber of Commerce  
Proponent
 
Julie Doran
Meigs Fertilizer and Ohio Hemp Farmers Co-Operative  
Proponent
 
Theresa Daniello
TDCann Institute  
Proponent
 
Chris Ferruso
NFIB  
Proponent
 
Lora Miller
The Ohio Council of Retail Merchants  
Proponent
 
Zachary Frymier
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
David Whiting (Reappointment) - State Emergency Response Commission
G. Gary Kaster (Reappointment) - Ohio Reclamation Forfeiture Fund Advisory Board
James Carnes (Reappointment) - Liquor Control Commission
J. Randal Van Dyne (Reappointment) - State Emergency Response Commission
Lamond Jasper, Jr. - Advisory Board on Amusement Ride Safety
Larry Lindrose, Jr. (Reappointment) - State Emergency Response Commission
Mary Mertz - Director of the Department of Natural Resources
Michael Fitchet (Reappointment) - State Emergency Response Commission
Paul Mechling, II, DVM (Reappointment) - Wildlife Council
William Brantingham (Reappointment) - State Emergency Response Commission
William Siplivy, PE, CPG (Reappointment) - Ohio Reclamation Forfeiture Fund Advisory Board
 
 

March 05, 2019

Agenda
Agenda for March 05, 2019
 
Bills
S. B. No. 57 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Stephen Huffman
Ohio State Senate  
Proponent
 
Senator Brian Hill
Ohio State Senate  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Barry Alexin, MBA (Reappointment) - Ohio Reclamation Forfeiture Fund Advisory Board
Cynthia Emerick-Whitson (Reappointment) - Advisory Board on Amusement Ride Safety
Dianne (Annie) Jones (Reappointment) - State Veterinary Medical Licensing Board
Donald Woodward (Reappointment) - Advisory Board on Amusement Ride Safety
Dorothy Pelanda - Director of the Department of Agriculture
Laurie Stevenson - Director of the Environmental Protection Agency
Matthew Verbsky, DVM, MS (Reappointment) - State Veterinary Medical Licensing Board
Nancy O'Connor, D.V.M. (Reappointment) - State Veterinary Medical Licensing Board
Nicholas Blois - Advisory Board on Amusement Ride Safety
 
 
 
 
 
GLOSSARY
of terms
What is session? What is a caucus? Find out about these and other commonly used terms related to the Ohio Senate.