General Government and Agency Review Committee
 
 

July 21, 2020

Agenda
Agenda for July 21, 2020
 
Minutes
Minutes from June 09, 2020
Bills
S. B. No. 246 (6th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Alan Smith
R Street Institute  
Proponent
 
S. B. No. 289 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Louis Blessing III
–  
Sponsor
 
S. B. No. 297 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Nickie Antonio and Senator Hearcel Craig
–  
Sponsor
 
 
 

June 09, 2020

Agenda
Agenda for June 09, 2020
 
Minutes
Minutes from June 03, 2020
Bills
S. B. No. 293 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Gerald Phillips
Self  
Opponent
 
Sub. H. B. No. 481 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Matt Whatley
Ohio Department of Administrative Services  
Proponent
 
S. B. No. 318 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Stephanie Kunze and Senator Sandra Williams
–  
Sponsor
 
 
 

June 03, 2020

Agenda
Agenda for June 03, 2020
 
Minutes
Minutes from May 20, 2020
Bills
S. B. No. 293 (3rd Hearing)
Sub. H. B. No. 481 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Mark Fraizer
The Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
S. C. R. No. 13 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Ohio State Senator Terry Johnson
The Ohio Senate  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 308 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kevin Shimp
Ohio Chamber of Commerce  
Opponent
 
Rob Brundrett
The Ohio Manufacturers' Association  
Opponent
 
Sue A. Roudebush Esq.
National Federation of Independent Business (NFIB)  
Opponent
 
Alex Boehnke
The Ohio Council of Retail Merchants  
Opponent
 
CCAO, OML, and OTA
County Commissioner's Association of Ohio, Ohio Municipal League, and Ohio Township Association  
Opponent
 
Ohio Manufacturers' Association et. al.
OMA, NFIB, Ohio Chamber, Retail Merchants, Farm Bureau, and OBRT  
Opponent
 
 
 

May 20, 2020

Agenda
Agenda for May 20, 2020
 
Minutes
Minutes from May 13, 2020
Bills
S. B. No. 248 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Phillip H. Wagner and Todd Griffith
Licking Heights Local School District  
Proponent
 
Julie Taylor
Lancaster City Schools  
Proponent
 
S. B. No. 293 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
State Auditor Keith Faber
Ohio Auditor of State  
Proponent
 
Matt Newport and Christine Merritt
The Ohio News Media Association and Ohio Association of Broadcasters  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 308 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Michael S. Weinman
The Fraternal Order of Police  
Proponent
 
Jennifer Cramer
Safety Forces Support Center  
Proponent
 
Matt Askea
Ohio Association of Professional Fire Fighters  
Proponent
 
Kathrine Murphy-Hardin
First Responders   
Proponent
 
John G. Wright
Green Township Fire and Rescue  
Proponent
 
Jerry R. Meddock Jr.
Bethel Township Fire Department  
Proponent
 
Joe Rosato
Ohio State Medical Association  
Proponent
 
Louis Tobin
Ohio Prosecuting Attorney's Association  
Proponent
 
Dave Jockers
Paramedic 398 Cleveland Division of EMS  
Proponent
 
Dr. Megan Testa
Ohio Psychiatric Physicians Associaiton  
Proponent
 
Dr. Dan Flannery
Case Western University  
Proponent
 
 
 

May 13, 2020

Agenda
Agenda for May 13, 2020
 
Minutes
Minutes from February 19, 2020
Bills
S. B. No. 248 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Amy Kissinger
Cambridge City School District  
Proponent
 
Will Schwarts, Kevin Miller, Barbara Shaner
OSBA/BASA/OASBO  
Proponent
 
Timothy "Ryan" Jenkins
Pickerington Schools  
Proponent
 
Steve Wigton and Jerry Rainey
Lancaster City Schools  
Proponent
 
Joy Clickenger
Elyria City School District  
Proponent
 
John Halkias
Plain Local Schools  
Proponent
 
Monika Talley
Canal Winchester Local Schools Board  
Proponent
 
Roxanne Harding
Harrison Hills City School District  
Proponent
 
Debbie Krutz
Kent City School District  
Proponent
 
Kevin Finefrock
Osnaburg Local Schools  
Proponent
 
Jeff Gordon
Olentangy Local Schools  
Proponent
 
S. B. No. 293 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Louis Blessing and Senator Nathan Manning
–  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 308 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Tom Patton
Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
 
 

February 19, 2020

Agenda
Agenda for February 19, 2020
 
Minutes
Minutes from February 12, 2020
Bills
S. B. No. 246 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jeff Kennedy
Ohio Society of Professional Engineers  
Interested Party
 
Beth Easterday
ACEC Ohio  
Interested Party
 
Andrea Ashley
VP of Government Relations at the Associated General Contractors of Ohio  
Interested Party
 
Joshua Batkin
National Council of Architectural Registration Boards  
Interested Party
 
S. B. No. 261 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
David Boston
Eastern European Congress of Ohio  
Proponent
 
Allen G. Perk
CEO of XLN Systems  
Proponent
 
Tatjana Bozhinovski
United Macedonian Diaspora  
Proponent
 
Sasa Trivunic
Self  
Proponent
 
John Righetti
Carpatho-Rusyn Society; World Council of Rusyns  
Proponent
 
George N. Juba
GCU  
Proponent
 
Anda Suna Cook
The Latvian Community  
Proponent
 
S. C. R. No. 11 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Sean O'Brien and Michael Rulli
The Ohio Senate  
Sponsor
 
General Submissions
Engineering Related Disaters
 
 

February 12, 2020

Agenda
Agenda for February 12, 2020
 
Minutes
Minutes from February 05, 2020
Bills
S. B. No. 246 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Dr. Andrew Kidd
The Buckeye Institute  
Interested Party
 
Tom Shreves
National Electrical Contractors Assn., Cleveland  
Interested Party
 
Sean Gorby
Ohio Counseling Association  
Interested Party
 
John McGough
Ohio Funeral Directors Association  
Interested Party
 
Valerie Pope
Mechanical Contractors Association of Ohio  
Interested Party
 
Dean Ringle, P.E., P.S.
County Engineers Association of Ohio  
Interested Party
 
Matthew Szollosi
Affiliated Construction Trades (ACT Ohio)  
Opponent
 
David Corey
Ohio Society for Respiratory Care  
Interested Party
 
Beth Wanless
Ohio Realtors Association  
Interested Party
 
Ohio Provider Coalition
Ohio Provider Coalition  
Interested Party
 
S. B. No. 261 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Laurel Ann Tombazzi
Chairperson, Eastern European Congress of Ohio  
Proponent
 
Allen G. Perk
XLN Systems  
Proponent
 
Rt. Rev. Dr. Csaba Krasznai
Bishop, Calvin Synond Conference of the United Church of Christ  
Proponent
 
Eva M. Lazear
Magyar Club of Dayton and SW Ohio  
Proponent
 
Maria Silvestri
John and Helen Timo Foundation  
Proponent
 
Dimitrina Partridge
Bulgarian Association of Cincinnati  
Proponent
 
Ingrida Bublys
Honorary General Council of Lithuania  
Proponent
 
Robert Warzycha
Polish American Club of Columbus  
Proponent
 
Helena Rempala
Polish American Club of Columbus  
Proponent
 
Paul Burik
Czechoslovak Society of Arts and Sciences – Cleveland Chapter  
Proponent
 
Prof. George Vredeveld
Self  
Proponent
 
Heather Centorbi
Eastern European Congress of Ohio  
Proponent
 
Tom Waniewski
Polish Cultural Center   
Proponent
 
Cynthia M. Maleski
First Catholic Slovak Ladies Association of the United States of America  
Proponent
 
Jim Kepchar-Kaminski
World Council of Rusyns  
Proponent
 
Jim Trakas
Self  
Proponent
 
General Submissions
Land Survey Systems in Ohio
 
 

February 05, 2020

Agenda
Agenda for February 05, 2020
 
Minutes
Minutes from January 22, 2020
Bills
S. C. R. No. 8 (4th Hearing)
S. B. No. 246 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Chris Ferruso
NFIB  
Proponent
 
Jason Jones
Self  
Interested Party
 
Matt Mitchell
Mercatus Center at George Mason University  
Interested Party
 
Shannon Sweeney
Ohio Dental Hygienists' Association  
Interested Party
 
S. B. No. 242 (3rd Hearing)
S. B. No. 187 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Melissa Ackison
Protect Ohio's Children Coalition  
Proponent
 
John Stover
Ohio values voters  
Proponent
 
Linda Harvey
Mission America  
Proponent
 
Barry Sheets
Citizens for Community Values  
Proponent
 
Daniel Wolvin
Awake America Ohio  
Proponent
 
Kathy Johnson
Self  
Proponent
 
S. B. No. 261 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Kenny Yuko and Michael Rulli
–  
Sponsor
 
General Submissions
SB 187 Supporting Video
 
 

January 22, 2020

Agenda
Agenda for January 22, 2020
 
Minutes
Minutes from December 11, 2019
Bills
Am. H. B. No. 76 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rebecca Princehorn
Buckeye Association of School Administrators  
Opponent
 
Mary Wachtel
Public Children Services Association of Ohio (PCSAO)  
Opponent
 
Eric Gordon
Cleveland Metropolitan School District  
Opponent
 
Am. H. B. No. 46 (7th Hearing)
S. B. No. 61 (3rd Hearing)
S. C. R. No. 8 (3rd Hearing)
S. B. No. 246 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jeff Dillon
Americans for Prosperity  
Proponent
 
Haley Holik
Opportunity Solutions Project  
Proponent
 
Drew D. Snyder
Self  
Proponent
 
S. B. No. 248 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tim Schaffer
–  
Sponsor
 
S. B. No. 242 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Joel Miller
Henry County Chamber of Commerce  
Proponent
 
Christine A. Dietsch
Self  
Proponent
 
Wayne Wilson
Self  
Proponent
 
Representative Rodney Wakeman
Michigan House of Representatives, District 94, Saginaw County, MI  
Proponent
 
General Submissions
Sub. HB 46 Comp. Doc
 
 

December 11, 2019

Agenda
Agenda for December 11, 2019
 
Minutes
Minutes from December 04, 2019
Bills
S. B. No. 165 (6th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rev. Terry Williams
Hunger Network in Ohio  
Opponent
 
Am. H. B. No. 76 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Greg Lawson
The Buckeye Institute   
Interested Party
 
Barbara Shaner, Will Schwartz, Kevin Miller, Jay Smith, Marissa Myers, Woody Woodard
OASBO, OSBA, BASA, OLC, OTA, and OPRA  
Opponent
 
Erich Bittner
Ohio Association of County Boards of DD  
Opponent
 
Metropolitan Libraries of Ohio
Metropolitan Libraries of Ohio  
Opponent
 
S. C. R. No. 8 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Guy Hufstetler
Self  
Proponent
 
Tarik Grabowski
Self  
Proponent
 
Carla Lowery
Self  
Proponent
 
Dr. Peter Surace
Self  
Proponent
 
Michael O'Neill
Self  
Proponent
 
Victor Mascari
Self  
Proponent
 
Ernest Crabtree
Self  
Proponent
 
Jo-Ann McFearin
Self  
Proponent
 
S. B. No. 242 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tim Schaffer
–  
Sponsor
 
S. B. No. 246 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kristina Roegner
–  
Sponsor
 
Senator Rob McColley
–  
Sponsor
 
Am. H. B. No. 46 (6th Hearing)
 
 

December 04, 2019

Agenda
Agenda for December 04, 2019
 
Minutes
Minutes from November 13, 2019
Bills
S. C. R. No. 8 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Peterson and Roegner
–  
Sponsor
 
Am. H. B. No. 46 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Brandon Kern
Treasurer of State  
Proponent
 
Am. H. B. No. 76 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jeff Dillon
Americans for Prospoerity - Ohio  
Proponent
 
Tim Williams
Ohio Manufactured Homes Association  
Proponent
 
Dan Acton
Ohio Real Estate Investors Association  
Proponent
 
 
 

November 13, 2019

Agenda
Agenda for November 13, 2019
 
Minutes
Minutes from November 06, 2019
Bills
Am. H. B. No. 46 (4th Hearing)
S. B. No. 119 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Michael O'Neill
Self  
Proponent
 
Guy Hufstetler
Self  
Proponent
 
Victor Mascari
Self  
Proponent
 
Tarik Grabowski
Self  
Proponent
 
Beth Stokes
Self  
Proponent
 
Jo-Ann McFearin
Self  
Proponent
 
S. B. No. 207 (1st Hearing)
Am. H. B. No. 76 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Derek Merrin
Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
General Submissions
Beth Stokes Supplemental Information
Representative Merrin Supplemental Document 1
Representative Merrin Supplemental Document 2
 
 

November 06, 2019

Agenda
Agenda for November 06, 2019
 
Minutes
Minutes from October 29, 2019
Bills
Am. H. B. No. 46 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Greg Lawson
Buckeye Institute  
Interested Party
 
S. B. No. 111 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Ayesha Molino
MGM Resorts International  
Proponent
 
Lindsay Slader
GeoComply  
Proponent
 
Eric Schippers
Penn National Gaming, Inc.  
Proponent
 
Adam Suliman
JACK Entertainment  
Proponent
 
 
 

October 29, 2019

Agenda
Agenda for October 29, 2019
 
Minutes
Minutes from October 23, 2019
Bills
Am. H. B. No. 10 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Angela Davis
Herself  
Proponent
 
S. B. No. 194 (5th Hearing)
S. B. No. 165 (5th Hearing)
Am. H. B. No. 46 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jeff Dillon
Americans for Prospoerity - Ohio  
Proponent
 
Greg Saul
The Ohio Society of CPAs  
Proponent
 
Monica Nieporte
Ohio News Media Association  
Proponent
 
Attorney General Dave Yost
Ohio Attorney General  
Proponent
 
S. B. No. 111 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators John Eklund and Sean O'Brien
–  
Sponsor
 
 
 

October 23, 2019

Agenda
Agenda for October 23, 2019
 
Minutes
Minutes from October 09, 2019
Bills
S. B. No. 192 (4th Hearing)
S. B. No. 164 (4th Hearing)
S. B. No. 194 (4th Hearing)
S. B. No. 165 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rev. Lawrence J. Novak
Hunger Network in Ohio  
Opponent
 
Daniel Saltzman
Dave's Supermarket  
Opponent
 
Jim Mullen
United Way of Summit County  
Opponent
 
S. B. No. 202 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Hearcel Craig and Cecil Thomas
–  
Sponsor
 
Am. H. B. No. 46 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Dave Greenspan
Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
Am. H. B. No. 10 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Alisha Nelson
Governor's Office of RECOVERY Ohio  
Proponent
 
 
 

October 09, 2019

Agenda
Agenda for October 09, 2019
 
Minutes
Minutes from October 02, 2019
Bills
S. R. No. 221 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Nickie Antonio
Ohio Senate  
Sponsor
 
S. B. No. 187 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tim Schaffer
Ohio Senate  
Sponsor
 
S. B. No. 192 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Megan Wood
Ohio History Connection  
Proponent
 
S. B. No. 164 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Cindy L. Weicht
Herself  
Proponent
 
Hans Iwenofu
Self  
Proponent
 
Alison Sauers
Hank Kabel Sarcoma Awareness Foundation  
Proponent
 
Nicholas Yeager
Nationwide Childrens Hospital  
Proponent
 
Charlene York
National Organization for Rare Disorders' Ohio Rare Action Network  
Proponent
 
Timothy Cripe, M.D., Ph.D.
Nationwide Children's Hospital  
Proponent
 
David Frash
Ohio Veterinary Medical Association  
Interested Party
 
S. B. No. 194 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Aaron Ockerman
Ohio association of Election Officials  
Interested Party
 
Am. H. B. No. 10 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Christopher Menapace
Whitehall Division of Fire  
Proponent
 
S. B. No. 165 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Joel Potts
Ohio Job and Family Services Director's Association  
Interested Party
 
Hope Lane
Center for Community Solutions  
Interested Party
 
Graham Bowman
Ohio Poverty Law Center  
Opponent
 
Will Petrik
Policy Matters Ohio  
Opponent
 
Lisa Hammler-Fugitt
Ohio Association of Foodbanks  
Opponent
 
Kelsey Bergfeld
Advocates for Ohio's Future  
Opponent
 
Nicholas Bates
Hunger Network in Ohio  
Opponent
 
 
 

October 02, 2019

Agenda
Agenda for October 02, 2019
 
Minutes
Minutes from September 25, 2019
Bills
S. B. No. 192 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Angela Pace
Self  
Proponent
 
Azuka Mumin
James Preston Poindexter Foundation  
Proponent
 
Dr. Toni Shorter Smith
James Preston Poindexter Foundation  
Proponent
 
Reita Smith
James Preston Poindexter Foundation  
Proponent
 
Am. H. B. No. 10 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Marcie Seidel
Prevention Action Alliance   
Proponent
 
Jodi Salvo
Tuscarawas County Anti-Drug Coalition  
Proponent
 
Jim Volkert
Dan Couri Actions LLC  
Proponent
 
Kent Scarrett
Ohio Municipal League  
Proponent
 
Matthew DeTemple
Ohio Township Association  
Proponent
 
Keary McCarthy
Ohio Mayors Alliance  
Proponent
 
S. B. No. 194 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jen Miller
League of Women Voters of Ohio  
Proponent
 
Chris Oliveti
Secretary of State  
Proponent
 
S. B. No. 164 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rustin Moore, DVM, PhD
OSU College of Veterinary Medicine  
Proponent
 
Amy Carpenter
Hank Kabel Sarcoma Foundation  
Proponent
 
S. B. No. 165 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Auditor Keith Faber
Auditor of State  
Proponent
 
Dennis J. Lowe
Fairfield-Athens Major Crimes Unit  
Proponent
 
General Submissions
Amy Carpenter Picture
Jim Volkert Letter
Auditor's Report on SNAP
 
 

September 25, 2019

Agenda
Agenda for September 25, 2019
 
Minutes
Minutes from May 15, 2019
Bills
S. B. No. 119 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Austin Smith
Miami University   
Interested Party
 
Peter Surace
Self  
Proponent
 
Carla Lowery
Self  
Proponent
 
S. B. No. 165 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tim Schaffer
Ohio Senate  
Sponsor
 
S. B. No. 164 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tim Schaffer
Ohio Senate  
Sponsor
 
Am. H. B. No. 10 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Reggie Stoltzfus
Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
Representative Richard Brown
Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
S. B. No. 192 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Hearcel Craig
Ohio Senate  
Sponsor
 
S. B. No. 194 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Michael Rulli
Ohio Senate  
Sponsor
 
 
 

May 15, 2019

Agenda
Agenda for May 15, 2019
 
Minutes
Minutes from May 14, 2019
Bills
H.B. No. 166
Name
Organization
Testifying As
Matthew Damschroder, Director
Ohio Department of Administrative Services  
Proponent
 
Kim Murnieks
Office of Budget and Management  
Proponent
 
Jeff McClain
Ohio Department of Taxation  
Proponent
 
Sam Randazzo
Public Utilities Commission of Ohio  
Proponent
 
Stacey Heaton
Ohio Aviation Association  
Interested Party
 
Tony Bornhorst
County Commissioners Association of Ohio  
Interested Party
 
Art Arnold
Ohio Railroads Association  
Proponent
 
Jason Warner
Greater Ohio Policy Center  
Interested Party
 
Joseph Cappel
Toledo-Lucas County Port Authority  
Proponent
 
Tom Butch
Little beaver Creek Wild and Scenic River Advisory Council  
Proponent
 
Zach Schiller
Policy Matters Ohio  
Interested Party
 
Rob Sexton
Sportsmen's Alliance  
Proponent
 
Dean Rieck
Buckeye Firearms Association  
Proponent
 
Mike Rutledge
Stark County Federation of Conservation Clubs  
Proponent
 
Danny Donoghue
Mahoning County Federation Sportsmen  
Proponent
 
Don Paschke
Ducks Unlimited  
Proponent
 
Ginger Armstrong
Pheasants and Quail Forever  
Proponent
 
Keith Daniels
Ohio Conservation Federation  
Proponent
 
Keith Jones
Ohio State Trappers Association  
Proponent
 
Anthony Ruffing
Backcountry Hunters and Anglers  
Proponent
 
Hope Taft
Little Miami Watershed Network  
Proponent
 
Eric Partee
Little Miami Conservancey  
Proponent
 
Donald Larson
British American Chamber of Commerce  
Interested Party
 
John Rizzo
Greater Akron Chamber  
Proponent
 
Jennifer Price
Ohio Economic Development Association  
Interested Party
 
Ray Hexamer
Stark Economic Development Board  
Interested Party
 
Dennis Saunier
Canton Regional Chamber of Commerce  
Interested Party
 
John Moliterno
Western Reserve Port Authority  
Interested Party
 
Sam Covelli
Covelli Enterprises, INC  
Interested Party
 
Marisa Myers
Ohio Township Association  
Interested Party
 
Dale Sunderlin
The League of Ohio Sportsmen, The Ashtabula County Wildlife Conservation League, The Trumbull County Federation  
Proponent
 
General Submissions
HB 166
HB 166 Bill Analysis
DAS Redbook
DAS Comparison Document
OBM Redbook
OBM Comparison Document
TAX Redbook
TAX Comparison Document
PUCO Redbook
PUCO Comparison Document
Investing in Brownfields
Fueling Innovation in Transit
Four Mile Creek Agriculture Runoff and Retention Project Brochure
CRI Supporters
16-17 Freight and Safety Maps
2017-2018 Freight and Safety Project Maps
2019 ORDC State Rail Funding Comparison
State of Ohio Rail Plan Chapter 4 Freight Opportunities and Improvements
Ohio Railroad Association Testimony
 
 

May 14, 2019

Agenda
Agenda for May 14, 2019
 
Minutes
Minutes from May 08, 2019
Bills
H.B. No. 166
Name
Organization
Testifying As
Annette Chambers-Smith
Ohio Department of Rehabilitations and Corrections  
Proponent
 
Ryan Gies
Ohio Department of Youth Services  
Proponent
 
Tom Stickrath
Ohio Department of Public Safety  
Proponent
 
Jack Marchbanks, Ph.D.
Ohio Department of Transportation  
Proponent
 
Mike Randle
Ohio Community Corrections Association  
Proponent
 
Matthew Dietrich
Ohio Rail Development Commission  
Proponent
 
Linda Shetina-Logan & Leslie Spencer
Columbus Sports Commission & Cincinnati USA Sports Commission  
Proponent
 
Sam Hoenig
Negev Foundation  
Interested Party
 
Michael Flannery
CorJus/MonDay CBCF  
Proponent
 
Ashon McKenzie
Children's Defense Fund-Ohio  
Interested Party
 
Jim Chakeres
Ohio Poultry Association  
Proponent
 
Kelsey Bergfeld
Advocates for Ohio's Future  
Interested Party
 
Ryan Sweeney
Self/Freelance Filmmaker  
Opponent
 
Eric Ransbottom
Self/ Freelance Filmmaker  
Opponent
 
General Submissions
HB 166
HB 166 Bill Analysis
DRC Redbook
DRC Comparison Document
DYS Redbook
DYS Comparison Document
DPS Redbook
DPS Comparison Document
ODOT Redbook
ODOT Comparison Document
 
 

May 08, 2019

Agenda
Agenda for May 08, 2019
 
Minutes
Minutes from May 07, 2019
Bills
H.B. No. 166
Name
Organization
Testifying As
Lydia L. Mihalik
Development Services Agency  
Proponent
 
Mary Mertz
Ohio Department of Natural Resources  
Interested Party
 
Laurie A. Stevenson
Ohio Environmental Protection Agency  
Proponent
 
David Cummins
Ohio Department of Higher Education  
Interested Party
 
Leigh Herington
Northeastern Ohio Public Energy Council (NOPEC)  
Proponent
 
General Submissions
HB 166
HB 166 Bill Analysis
Development Services Agency Redbook
Development Services Agency Comparison Document
Department of Natural Resources Redbook
Department of Natural Resources Comparison Document
Environmental Protection Agency Redbook
Environmental Protection Agency Comparison Document
Ohio Department of Higher Education Redbook
Ohio Department of Higher Education Comparison Document
 
 

May 07, 2019

Agenda
Agenda for May 07, 2019
 
Minutes
Minutes from May 01, 2019
Bills
H.B. No. 166
Name
Organization
Testifying As
Sheryl Maxfield
Ohio Department of Commerce  
Proponent
 
Jillian Froment
Department of Insurance  
Proponent
 
Deborah Ashenhurst
Department of Veterans' Services  
Proponent
 
Tim Derickson
Ohio Department of Agriculture  
Proponent
 
Tim Williams
Ohio Manufactured Homes Association  
Interested Party
 
Governor's Appointment(s)
James Hughes, J.D. - Industrial Commission of Ohio
General Submissions
HB 166
HB 166 Bill Analysis
Department of Commerce Redbook
Department of Commerce Comparsion
Department of Insurance Redbook
Department of Insurance Comparison Document
Department of Veterans' Services Redbook
Department of Veterans' Services Comparison Document
Department of Agriculture Redbook
Department of Agriculture Comparison Document
 
 

May 01, 2019

Agenda
Agenda for May 01, 2019
 
Minutes
Minutes from April 30, 2019
Bills
H.B. No. 166
Name
Organization
Testifying As
Bernie Profato
Ohio Athletic Commission  
Interested Party
 
Holly Holtzen
Ohio Housing Finance Agency  
Proponent
 
Don McCauley
American Veterans Department of Ohio  
Interested Party
 
Linda Bailiff
Ohio Public Works Commission  
Proponent
 
Virgil Strickler
Ohio Expositions Commission  
Interested Party
 
Randall J. Meyer
State of Ohio Inspector General's Office  
Proponent
 
John Greenhalge
State Board of Registration for Professional Engineers and Surveyors  
Proponent
 
W. Craig Zimpher
State Employment Relations Board  
Interested Party
 
Don Branson
Southern Ohio Agricultural and Community Development Foundation  
Proponent
 
Ryan Burgess
Office of the Governor  
Proponent
 
Donald Leasor
Petroleum Underground Storage Tank Release Compensation Board  
Proponent
 
Kathleen Crowley
Ohio Board of Tax Appeals  
Interested Party
 
Bruce Weston
Office of the Ohio Consumers' Counsel  
Proponent
 
Ryan Augsburger
The Ohio Manufacturers' Association  
Proponent
 
General Submissions
HB 166
HB 166 Bill Analysis
SERB Annual Report 2018
SERB Health Insurance Report 2018
State Employment Relations Board Redbook
Ohio Athletic Commission Redbook
Ohio Housing Finance Agency Redbook
Veterans' Organizations Redbook
Office of the Governor Redbook
Office of the Inspector General Redbook
Ohio Expositions Commission Redbook
Public Works Commission Redbook
Southern Ohio Agricultural and Community Development Foundation Redbook
State Board of Registration for Professional Engineers and Surveyors Redbook
Petroleum Underground Storage Tank Release Compensation Board Redbook
Board of Tax Appeals Redbook
Office of Consumer's Counsel Redbook
 
 

April 30, 2019

Agenda
Agenda for April 30, 2019
 
Minutes
Minutes from April 10, 2019
Bills
H.B. No. 166
Name
Organization
Testifying As
John E. Patterson
Accountancy Board of Ohio  
Proponent
 
Christina O'Keeffe
Ohio Air Quality Development Authority  
Interested Party
 
Shannon R. Himes
Ohio Architects Board and Ohio Landscape Architects Board  
Proponent
 
Michael R. Greene
Ohio Board of Motor Vehicle Repair  
Proponent
 
G. Michael Payton
Ohio Civil Rights Commission  
Interested Party
 
Lilleana Cavanaugh
Ohio Latino Affairs Commission  
Proponent
 
Melissa M. Shilling
Environmental Review Appeals Commission  
Proponent
 
Sarah Creedon
Liquor Control Commission  
Proponent
 
Christopher Logsdon
State Cosmetology and Barber Board  
Proponent
 
Joy Mulinex
Ohio Lake Erie Commission  
Proponent
 
Philip C. Richter
Ohio Elections Commission  
Proponent
 
Marj Kruse
Treasurer of State  
Interested Party
 
General Submissions
H. B. 166
H. B. 166 Analysis
Accountancy Board Redbook
Air Quality Development Authority Redbook
Board of Deposit Redbook
Architects Board Redbook
Commission on Hispanic/Latino Affairs Redbook
Board of Commissioners of the Sinking Fund Redbook
Cosmetologist and Barber Board Redbook
Review Appeals Commission Redbook
Lake Erie Commission Redbook
Liquor Control Commission Redbook
Motor Vehicle Collision Repair Redbook
Ohio Elections Commission Redbook
Ohio Civil Rights Commission Redbook
 
 

April 10, 2019

Agenda
Agenda for April 10, 2019
 
Minutes
Minutes from April 03, 2019
Bills
S. B. No. 61 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Monica Hueckel and Willa Ebersole
Ohio State Medical Association and The Ohio Socitey of Anesthesiologists  
Interested Party
 
Dr. Andrew Thomas
Ohio State University Wexner Medical Center  
Proponent
 
 
 

April 03, 2019

Agenda
Agenda for April 03, 2019
 
Minutes
Minutes from March 20, 2019
Bills
S. B. No. 61 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Dave Burke
Ohio Senate   
Proponent
 
S. B. No. 119 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Bob Peterson and Kristina Roegner
Ohio Senate  
Proponent
 
 
 

March 20, 2019

Agenda
Agenda for March 20, 2019
 
Bills
S. B. No. 67 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Sandra Williams
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 92 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tina Maharath
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 93 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tina Maharath
Ohio Senate  
Proponent
 
 
 
 
 
 
GLOSSARY
of terms
What is session? What is a caucus? Find out about these and other commonly used terms related to the Ohio Senate.