Judiciary Committee
The Judiciary Committee reviews legislation with regards to criminal, civil and commercial law.
 
 

May 22, 2019

Agenda
Agenda for May 22, 2019
 
Minutes
Minutes from May 15, 2019
Bills
S. B. No. 3 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Arthur "Beau" Hill
Ohio Community Corrections Association  
Proponent
 
Blaise Katter
Ohio Association of Criminal Defense Lawyers  
Proponent
 
Lori Boergershausen
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
Tonya Catron
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
Russell Kunz
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
Elaine Henderson
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
Michelle Dowery
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
S. B. No. 11 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Matthew Smith
Ohio AFL-CIO  
Proponent
 
Kevin Shimp
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Jody Davis
–  
Proponent
 
G. Michael Payton
Ohio Civil Rights Commission  
Proponent
 
Sarah Taylor
–  
Proponent
 
Thomas Grote
–  
Proponent
 
Alana Jochum and James Knapp
Equality Ohio; TransOhio  
Proponent
 
Katie Eagan
Cincinnati USA Regional Chamber  
Proponent
 
Scott Wiley
The Ohio Society of CPAs  
Proponent
 
John Comerford
Otterbein University  
Proponent
 
Carrie Arblaster and Beth Wanless
Ohio REALTORS  
Proponent
 
Julia Applegate
Equitas Health Institute  
Proponent
 
Martin McGann
Greater Cleveland Partnership  
Proponent
 
Kelly Fite
–  
Proponent
 
Amy Phillips
TransOhio  
Proponent
 
Garth Weithman
United Way of Central Ohio  
Proponent
 
Molly Merryman
–  
Proponent
 
Sarah Warbelow
Human Rights Campaign  
Proponent
 
Nick Bates
Evangelical Lutheran Church in America  
Proponent
 
Alan Nevel
The MetroHealth System  
Proponent
 
Luke Harms
Whirlpool Corporation  
Proponent
 
Jenni Kovach
IGS Energy  
Proponent
 
Aaron Tax
SAGE  
Proponent
 
Chris Cicchinelli
Living With Change  
Proponent
 
Danielle Smith
National Association of Social Workers - Ohio Chapter  
Proponent
 
Douglas Berger
Secular Humanists of Western Lake Erie  
Proponent
 
Jack Legg
Equality Springfield  
Proponent
 
Jaime Miracle
NARAL Pro-Choice Ohio  
Proponent
 
Jerry Mallicoat
Rainbow Elder Care of Greater Dayton  
Proponent
 
Kris Keniray
Fair Housing Center for Rights & Research  
Proponent
 
Lauren Green-Hull
Fair Housing Contract Service  
Proponent
 
Marie Flannery
The Fair Housing Center  
Proponent
 
Reginald Harris
Equality Ohio  
Proponent
 
Sandra Anderson
Equality Ohio Education Fund  
Proponent
 
Sandy Varndell
OutSupport Medina  
Proponent
 
Suzanne Hamilton
Human Rights Campaign  
Proponent
 
Taylr Ucker-Lauderman
Ohio Alliance to End Sexual Violence  
Proponent
 
Chris Redfern
Rocky Point Winery  
Proponent
 
Christine Moranda
OhioHealth  
Proponent
 
Cody Cassady
OhioHealth  
Proponent
 
Erika Frankel
Hammer Data Systems, LCC  
Proponent
 
Jed Metzger
Lima/Allen County Chamber of Commerce  
Proponent
 
Jerry Rhodes
BBI Accounting  
Proponent
 
Lauren Doyle
Wordsworth Communications  
Proponent
 
Mark Fiala
Organizational Architecture  
Proponent
 
Mark Foran
OhioHealth  
Proponent
 
Marlon Primes
Cleveland Metro Bar Association  
Proponent
 
Michelle Tomallo
FIT Technologies & Plexus  
Proponent
 
Nick Tucci
Avery Dennison  
Proponent
 
Ola Snow
Cardinal Health  
Proponent
 
Randy Webb
Beacon Gasket & Seals Company  
Proponent
 
Stephanie Tersigni
Jolie Occasions  
Proponent
 
Subodh Chandra
The Chandra Law Firm, LLC  
Proponent
 
Terry Szmagala
Eaton  
Proponent
 
Thomas Greene
Greene Tool Systems, Inc.  
Proponent
 
Eleni Shipp
–  
Proponent
 
Jonathan Occhibove
–  
Proponent
 
Michele Hobbs
–  
Proponent
 
Stephen Burks
GoodCity Concepts  
Proponent
 
Ray Dempsey, Jr.
BP America, Inc.   
Proponent
 
Alexander Davis
–  
Proponent
 
Amanda Leu
–  
Proponent
 
Beth Silvers
–  
Proponent
 
Bobbi Ullinger
–  
Proponent
 
Chad Schneider
–  
Proponent
 
Christine Banke
–  
Proponent
 
Danielle Hane-Devore
–  
Proponent
 
David Abbott
–  
Proponent
 
Debbie Phillips
–  
Proponent
 
Diane Debevec
–  
Proponent
 
Doron Kalir
–  
Proponent
 
Elizabeth Anderson
–  
Proponent
 
Emily Meyer
–  
Proponent
 
Eugene Walters
–  
Proponent
 
Hank Drake
–  
Proponent
 
Jacob Nash
–  
Proponent
 
Jasmin Bradley
–  
Proponent
 
Charlie Cunningham
–  
Proponent
 
Karen Robertson
–  
Proponent
 
Kei Graves
–  
Proponent
 
Kelley Fox
–  
Proponent
 
Kellie Rubesne
–  
Proponent
 
Lana Moore
–  
Proponent
 
Leah White
–  
Proponent
 
Lee Martin
–  
Proponent
 
Lisa McNeeley
–  
Proponent
 
Mac Patrick
–  
Proponent
 
Marin Harbur
–  
Proponent
 
Mary Beth Mantkowski
–  
Proponent
 
Mary J. Gentile
–  
Proponent
 
Mason Hickman
–  
Proponent
 
Melanie K. Falls
–  
Proponent
 
Mike Moroski
–  
Proponent
 
MJ Eckhouse
–  
Proponent
 
Rick Lorentz
–  
Proponent
 
Rob Leis
–  
Proponent
 
Stephen J. Makovec
–  
Proponent
 
Susan Ballard
–  
Proponent
 
Theresa Carter
–  
Proponent
 
Vania Sherepita
–  
Proponent
 
Zoe Carlisle
–  
Proponent
 
Alexandra Martinez
–  
Proponent
 
Joshua Hartley
–  
Proponent
 
Melissa Rodriguez
–  
Proponent
 
Colleen Munley
–  
Proponent
 
Dawn Kotalik
–  
Proponent
 
Drew Alzner
–  
Proponent
 
Jennene Pritt
–  
Proponent
 
Jessica Jamison
–  
Proponent
 
Jo Wilson
–  
Proponent
 
Karen Marie Vaughn
–  
Proponent
 
Kevin Rice
–  
Proponent
 
Lawrence Mick
–  
Proponent
 
Lis Regula
–  
Proponent
 
Maureen Smith
–  
Proponent
 
Megan Diamond
–  
Proponent
 
Nate Paul
–  
Proponent
 
Olivia Behm
–  
Proponent
 
Pamela Reed
–  
Proponent
 
Regan Dilley
–  
Proponent
 
Ruth Sternberg
–  
Proponent
 
Shane Lowry
–  
Proponent
 
Shyam Rajadhyaksha
–  
Proponent
 
Wriply Bennet
–  
Proponent
 
Liz Gauntner
–  
Proponent
 
Noel Cummings
–  
Proponent
 
Steven Dunn
–  
Proponent
 
Theodore Pavlich
–  
Proponent
 
Donna Martin
–  
Proponent
 
Elaine Schleiffer
–  
Proponent
 
Emily Latham
–  
Proponent
 
Jeff Taylor
–  
Proponent
 
Mark Hiser
–  
Proponent
 
Martha Grevatt
–  
Proponent
 
Jennifer Greenwood
–  
Proponent
 
Jessica Wilkins
–  
Proponent
 
Jimmie Beall
–  
Proponent
 
Joshua Culbertson
–  
Proponent
 
Julie VanDyne
–  
Proponent
 
Karl Hopkins
–  
Proponent
 
Anita Winning
–  
Proponent
 
Emilly Osterling
–  
Proponent
 
Adam Long
Move United Church  
Proponent
 
Deborah Stevens
Broad Street United Methodist Church  
Proponent
 
Ian Lynch
Old South United Church of Christ  
Proponent
 
James Waugh
–  
Proponent
 
Joanna D'Agostino
Lakewood Congregational Church  
Proponent
 
Joseph Cherry
Unitarian Universalist Society of Cleveland  
Proponent
 
Justin DeLong
–  
Proponent
 
Mindy Quellhorst
United Church of Christ Congregational  
Proponent
 
Paula Jackson
Church of Our Saviour La Iglesia de Nustro Salvador  
Proponent
 
Richard Young
–  
Proponent
 
Bernard Owens
–  
Proponent
 
Cheryl Lindsay
–  
Proponent
 
David Long-Higgins
–  
Proponent
 
Donald King
–  
Proponent
 
Glenn Gustafson
–  
Proponent
 
Michael Oakley
–  
Proponent
 
Olivia Shelton
–  
Proponent
 
Lena Tenney
TransOhio  
Proponent
 
Susan Hatcher
–  
Proponent
 
Sharon Mars
Temple Israel  
Proponent
 
Virginia Bauman
St. John's United Church of Christ  
Proponent
 
Avery Friedman
Friedman & Associates  
Proponent
 
Chad Eggspuehler
–  
Proponent
 
Donald McTigue
McTigue & Colombo LLC  
Proponent
 
Joshua Engel
Engel & Martin, LLC  
Proponent
 
Matthew Green
–  
Proponent
 
Robert Chaloupka
–  
Proponent
 
Dylan Yepez
–  
Proponent
 
Jason Rudman
–  
Proponent
 
Joseph Berndt
–  
Proponent
 
Claire Gauntner
–  
Proponent
 
Joe Matuszewski
–  
Proponent
 
Alecia Jarvis
–  
Proponent
 
Castiel Hoffman
–  
Proponent
 
Jordan Bernas
–  
Proponent
 
Sean Scott-Miller
–  
Proponent
 
Amy Lowe
–  
Proponent
 
Amy Demlow
–  
Proponent
 
Barbara Marshall
–  
Proponent
 
Bonnie Malvestuto
–  
Proponent
 
Christian Saine
–  
Proponent
 
Curtiss Jarvis
–  
Proponent
 
Cynthia Vermillion
–  
Proponent
 
Elizabeth Troxell
–  
Proponent
 
Jean Hodge
–  
Proponent
 
Katrina Callaghan
–  
Proponent
 
LaDonna Calingo
–  
Proponent
 
Laura Robertson-Boyd
–  
Proponent
 
Linda Nix
–  
Proponent
 
Lisa Phair
–  
Proponent
 
Rachael Jarvis
–  
Proponent
 
Shannon Scott-Miller
–  
Proponent
 
Steven Schildcrout
–  
Proponent
 
Teresa Burch
–  
Proponent
 
Dianne Tobey Covault
–  
Proponent
 
Ruth Hardy
–  
Proponent
 
Sonja Osborne
–  
Proponent
 
Henry Ng
–  
Proponent
 
Sarah Hodson
–  
Proponent
 
Susan Russell
–  
Proponent
 
Teresa Rogers
The Relationship Center of NE Ohio  
Proponent
 
Carol Roe
City of Cleveland Heights  
Proponent
 
Dana McDaniel
City of Dublin  
Proponent
 
Daniel Horrigan
City of Akron  
Proponent
 
Daniel O'Malley
City of Lakewood  
Proponent
 
Jack Miner
City of Worthington Community Relations Commission  
Proponent
 
Keith McNeil
Ohio Civil Rights Commission (retired)  
Proponent
 
Meg Ryan Shockey
City of Brooklyn  
Proponent
 
Megan Kilgore
City of Columbus  
Proponent
 
Pam Conine
Village of Yellow Springs  
Proponent
 
Sandra Kurt
Summit County  
Proponent
 
Valerie Cumming
Westerville City Council  
Proponent
 
AJ Casey
Stonewall Columbus  
Proponent
 
Andrea McGriff
Miami Valley Housing Opportunities  
Proponent
 
August Napoli
United Way of Greater Cleveland  
Proponent
 
Elizabeth Long-Higgins
United Church Homes  
Proponent
 
Giovonni Santiago
META Center Inc.  
Proponent
 
Jaron Terry
PFLAG Columbus  
Proponent
 
Jeniece Jones
Housing Opportunities Made Equal of Greater Cincinnati  
Proponent
 
Molly Rampe
Choice Network  
Proponent
 
Erin Upchurch
Kaleidoscope Youth Center  
Proponent
 
Jenn Eidemiller
Buckeye Region Anti-Violence Organization  
Proponent
 
Eugene Smith
The Ohio State University  
Proponent
 
Ken Ditlevson
Kent State University   
Proponent
 
Rick Neal
–  
Proponent
 
Eric Resnick
Canton City School District Board of Education  
Proponent
 
Becky Higgins
Ohio Education Association  
Proponent
 
PNC Bank
All 7 PNC Ohio Regions  
Proponent
 
 
 

May 15, 2019

Agenda
Agenda for May 15, 2019
 
Minutes
Minutes from May 08, 2019
Bills
S. B. No. 133 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Sean O'Brien and Nathan Manning
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 146 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Stephanie Kunze and Nickie Antonio
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 3 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Mark Holden
Koch Industries, Inc., also representing Freedom Partners Chamber of Commerce and Americans for Prosperity  
Proponent
 
Tim Young
Office of the Ohio Public Defender  
Proponent
 
Holly Harris
U. S. Justice Action Network  
Proponent
 
Piet van Lier
Policy Matters Ohio  
Proponent
 
Rick Kellner
Ohio Religious Action Center of Reform Judaism  
Proponent
 
John Cutler and Shakyra Diaz
Alliance for Safety and Justice  
Proponent
 
Charles Jenkins
Alliance for Safety and Justice  
Proponent
 
Troy Harris
–  
Proponent
 
Alonzo Edwards Jr.
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
Jair Crooms
Miami Valley Organizing Collaborative  
Proponent
 
Gary Daniels
American Civil Liberties Union of Ohio   
Proponent
 
Taneisha Head
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
Robin Turner
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
Wendy Tarr
Vincentian Ohio Action Network  
Proponent
 
Bishara Addison
Towards Employment  
Proponent
 
Philip Cole
Ohio Association of Community Action Agencies  
Proponent
 
Sonia Matis
Alliance for Safety and Justice  
Proponent
 
Ryan Kail
–  
Proponent
 
Mark Akridge
Miami Valley Organizing Collaborative  
Proponent
 
Carlos Harmon
Ohio Organizing Collaborative  
Proponent
 
 
 

May 08, 2019

Agenda
Agenda for May 08, 2019
 
Minutes
Minutes from May 01, 2019
Bills
H. B. No. 61 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Laura Lanese
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
Beth Liston
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
S. B. No. 133 (1st Hearing)
S. B. No. 11 (2nd Hearing)
S. B. No. 28 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Blaise Katter
Ohio Association of Criminal Defense Lawyers  
Interested Party
 
Governor's Appointment(s)
Richard Fambro - Ohio Peace Officer Training Commission
Carol Hamilton O'Brien, J.D. - Ohio Peace Officer Training Commission
George Kral, MS - Ohio Peace Officer Training Commission
Todd Wickerham - Ohio Peace Officer Training Commission
 
 

May 01, 2019

Agenda
Agenda for May 01, 2019
 
Minutes
Minutes from April 24, 2019
Bills
S. B. No. 13 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Linda Tucci Teodosio
Ohio Judicial Conference  
Interested Party
 
S. B. No. 33 (6th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Cheryl Johncox
Sierra Club  
Opponent
 
Roxanne Groff and Teresa Mills
Buckeye Environmental Network  
Opponent
 
Mary Ellen Berger
–  
Opponent
 
Patricia Walker
–  
Opponent
 
Melanie Moynan-Smith
–  
Opponent
 
Dianne Bouvier
–  
Opponent
 
Marsha Nagy
–  
Opponent
 
John Nagy
–  
Opponent
 
Jeanne Heaton
–  
Opponent
 
Jim Wachtel
–  
Opponent
 
Ann Moneypenny
–  
Opponent
 
Elizabeth Haehl
–  
Opponent
 
Greta Hanesworth
–  
Opponent
 
Maureen Welch
–  
Opponent
 
Maggie Kimble
–  
Opponent
 
Mary Costello
–  
Opponent
 
Ivars Balkits
–  
Opponent
 
Ursula Korneitchouk
–  
Opponent
 
Marlene Blatnik-Freeze
–  
Opponent
 
Kenneth Freeze
–  
Opponent
 
Josefa Soto
–  
Opponent
 
Jill Hunkler
–  
Opponent
 
Robert Kincses
–  
Opponent
 
Dennis Hunkler
–  
Opponent
 
Joan Dowling
–  
Opponent
 
Patricia Marida
–  
Opponent
 
Andrea Reik
–  
Opponent
 
Emma Shook
–  
Opponent
 
Patrick Hunkler
–  
Opponent
 
Caty Crabb
–  
Opponent
 
Michael Melampy
–  
Opponent
 
Robin Lewis
–  
Opponent
 
General Submissions
Jesse Mosser, Esq., Interim Judicial and Legislative Affairs Counsel with the Supreme Court of Ohio
 
 

April 24, 2019

Agenda
Agenda for April 24, 2019
 
Minutes
Minutes from April 10, 2019
Bills
S. B. No. 54 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
John Eklund
Ohio Senate  
Proponent
 
Sandra Williams
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 13 (4th Hearing)
S. B. No. 33 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Leann Leiter
Earthworks  
Opponent
 
Charlie Michelson
–  
Opponent
 
Rev. Joan VanBecelaere
Unitarian Universalist Justice Ohio  
Opponent
 
Kimberly Mann
–  
Opponent
 
Sandy Bolzenius
–  
Opponent
 
Elise McMath
–  
Opponent
 
Mageda Merbouh-Bangert
–  
Opponent
 
Rebecca Acheson
–  
Opponent
 
Thelma Seto
–  
Opponent
 
Glenn Campbell
–  
Opponent
 
Pat Murray
–  
Opponent
 
Andrea Kleinhenz
–  
Opponent
 
Craig Kleinhenz
–  
Opponent
 
Steven Cochran
–  
Opponent
 
Marcia Wolff
–  
Opponent
 
Alexa Ross
–  
Opponent
 
J.D. Pokladnik
–  
Opponent
 
Randi Pokladnik
–  
Opponent
 
Roxanne Groff
Buckeye Environmental Network  
Opponent
 
Anne Sparks
–  
Opponent
 
Marcia Goldstein
–  
Opponent
 
Laurine Crowther
–  
Opponent
 
Jane Richter
–  
Opponent
 
Patrick O'Connor
–  
Opponent
 
John Schmieding
–  
Opponent
 
Bob Parker
–  
Opponent
 
Jan Nespor
–  
Opponent
 
Judith Trautman
Cleveland Environmental Action Network  
Opponent
 
Madonna Brock
–  
Opponent
 
 
 

April 10, 2019

Agenda
Agenda for April 10, 2019
 
Minutes
Minutes from April 03, 2019
Bills
S. B. No. 48 (4th Hearing)
S. B. No. 47 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Teresa Pace
–  
Interested Party
 
S. B. No. 78 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tina Maharath
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 103 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Matt Dolan and Kenny Yuko
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 118 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kristina Roegner
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 33 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Nick Teti
–  
Opponent
 
Randy Cunningham
Cleveland Environmental Action Network  
Opponent
 
Katharine Jones
Sustainable Medina County  
Opponent
 
Andrea Chu
Food and Water Watch  
Opponent
 
William Lyons
–  
Opponent
 
Alison Grant
–  
Opponent
 
Jen Miller
League of Women Voters of Ohio  
Opponent
 
Cathleen Finn
–  
Opponent
 
Eileen McCully
–  
Opponent
 
Patrick O'Connor
–  
Opponent
 
Russ Fenster
–  
Opponent
 
Kathy Kerns
–  
Opponent
 
Eric Fenster
–  
Opponent
 
Peggy Gish
–  
Opponent
 
Ron Prosek
FACT Ohio  
Opponent
 
JD Hohmann
–  
Opponent
 
Laura Skidmore
–  
Opponent
 
Joseph Mosyjowski
–  
Opponent
 
Drake Chamberlin
–  
Opponent
 
Ted Auch
The FracTracker Alliance  
Opponent
 
Lori Babbey
–  
Opponent
 
Robert Krasen
SPAN Ohio and Columbus Community Bill of Rights  
Opponent
 
Matt Kuhns
–  
Opponent
 
Elizabeth Stansfield
–  
Opponent
 
Leann Leiter
Earthworks  
Opponent
 
Laurie Albright
–  
Opponent
 
Peter Gibbons-Ballew
–  
Opponent
 
Carol Vernon
–  
Opponent
 
Sylvia Chinn-Levy
–  
Opponent
 
Donald Finn
–  
Opponent
 
Loraine McCosker
–  
Opponent
 
Robert Maher
–  
Opponent
 
Kathryn Hanratty
–  
Opponent
 
Katie O'Neill
–  
Opponent
 
Anastasia Birosh
–  
Opponent
 
Linda Kohar
–  
Opponent
 
Milena Miller
–  
Opponent
 
Jay Klemme
–  
Opponent
 
Mary Ellen Berger
–  
Opponent
 
 
 

April 03, 2019

Agenda
Agenda for April 03, 2019
 
Minutes
Minutes from March 27, 2019
Bills
S. B. No. 108 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Sharon Montgomery
–  
Opponent
 
S. B. No. 31 (3rd Hearing)
S. B. No. 48 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Blaise Katter
Ohio Association of Criminal Defense Lawyers  
Opponent
 
S. B. No. 55 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Paul Dobson
Wood County Prosecuting Attorney's Office   
Proponent
 
S. B. No. 47 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Barbara Wright
Families and Individuals for Reform (FAIR)  
Proponent
 
Niki Clum
Office of the Ohio Public Defender  
Proponent
 
Louis Tobin
Ohio Prosecuting Attorneys Association  
Proponent
 
Jennah Strader
–  
Proponent
 
Blaise Katter
Ohio Association of Criminal Defense Lawyers  
Proponent
 
S. B. No. 33 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Roxanne Groff
Buckeye Environmental Network  
Opponent
 
Teresa Mills
–  
Opponent
 
Carolyn Harding
–  
Opponent
 
Greg Pace
–  
Opponent
 
Elaine Tanner
Ohio Tri County Coalition  
Opponent
 
Randy Cunningham
–  
Opponent
 
Berry Dilley
–  
Opponent
 
Christine Hughes
–  
Opponent
 
Lisa Abele
–  
Opponent
 
Nancy Sullivan
–  
Opponent
 
Marjorie Shew
–  
Opponent
 
Catherine Froehlich Burkhart
–  
Opponent
 
Kimberly Mann
–  
Opponent
 
Anne Caruso
–  
Opponent
 
Donna Goodman
–  
Opponent
 
Rebecca Lachman
–  
Opponent
 
Ruth Hardy
–  
Opponent
 
Gilbert Rondy
–  
Opponent
 
Michelle Ajamian
–  
Opponent
 
Marguerite Hughes
–  
Opponent
 
Heather Cantino
–  
Opponent
 
Rev. Joan VanBecelaere
Unitarian Universalist Justice Ohio  
Opponent
 
Katie O'Neill
–  
Opponent
 
Charlotte Owens
–  
Opponent
 
Governor's Appointment(s)
Judy Wolford, J.D. - Ohio Organized Crime Investigations Commission
 
 

March 27, 2019

Agenda
Agenda for March 27, 2019
 
Minutes
Minutes from March 20, 2019
Bills
S. B. No. 100 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Cecil Thomas
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 108 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Daniel Dew
The Buckeye Institute  
Interested Party
 
S. B. No. 55 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Gary Daniels
American Civil Liberties Union of Ohio   
Opponent
 
Niki Clum
Office of the Ohio Public Defender  
Opponent
 
S. B. No. 31 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Colonel Kimberly Fitzgerald on behalf of Chief Master Sergeant Heidi Bunker
178 Wing Ohio Air National Guard  
Proponent
 
Fred Kauser
Mifflin Township Division of Fire and The Ohio Fire Chiefs Association  
Proponent
 
Michael Weinman
Fraternal Order of Police of Ohio, Inc.   
Proponent
 
S. B. No. 48 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Juergen Waldick
Ohio Prosecuting Attorneys Association  
Proponent
 
Niki Clum
Office of the Ohio Public Defender  
Opponent
 
 
 

March 20, 2019

Agenda
Agenda for March 20, 2019
 
Minutes
Minutes from March 13, 2019
Bills
S. B. No. 108
Name
Organization
Testifying As
Larry Obhof
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 13 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Dave Yost
State of Ohio  
Proponent
 
Courtney Schmackers
She Has A Name  
Proponent
 
Felicia Snell
Self  
Proponent
 
Aaron Dennis
Ohio Attorney General's Office, Organized Crime Human Trafficking Task Force  
Proponent
 
Mary Wachtel
Public Children Services Association of Ohio  
Proponent
 
S. B. No. 55 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Louis Tobin
Ohio Prosecuting Attorneys Association  
Proponent
 
Dave Yost
State of Ohio  
Proponent
 
Mark Wasylyshyn
Wood County Sheriff's Office  
Proponent
 
Deb Flores
Zepf Center  
Proponent
 
Dan Van Vorhis
Wood County Fraternal Order of Police  
Proponent
 
Bruce Pijanowski
Ohio Association of Chiefs of Police   
Proponent
 
S. B. No. 33 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rob Eshenbaugh
Capitol Advocates  
Proponent
 
Bryan Bennett
Ohio Chemistry Technology Council  
Proponent
 
John Albers
Coalition of Ohio Regional Districts  
Proponent
 
Joseph Pheil
Ohio Rural Water Association  
Proponent
 
Zachary Frymier
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Rusty Orben
CSX Transportation, Inc.   
Proponent
 
 
 

March 13, 2019

Agenda
Agenda for March 13, 2019
 
Minutes
Minutes from March 06, 2019
Bills
S. B. No. 31 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kristina Roegner
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 18 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Nickie Antonio and Peggy Lehner
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 11 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Nickie Antonio
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 55 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Theresa Gavarone
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 48 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
John Eklund
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 28 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Paula Sawyers
Licking County Prosecutor's Office  
Proponent
 
Melanie Tobias
Office of Columbus City Attorney Zach Klein  
Proponent
 
Louis Tobin
Ohio Prosecuting Attorneys Association  
Proponent
 
Barry Connell
Newark, OH Division of Police  
Proponent
 
Phyllis Carlson-Riehm
ACTION OHIO Coalition for Battered Women  
Proponent
 
 
 

March 06, 2019

Agenda
Agenda for March 06, 2019
 
Minutes
Minutes from February 27, 2019
Bills
S. B. No. 17 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kenny Yuko and Nickie Antonio
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 28 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jay Hottinger
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 5 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tiffany Tripp
Out of Darkness Columbus  
Interested Party
 
Terri Foltz
Central Ohio Rescue and Restore Coalition  
Interested Party
 
Tabitha Woodruff
Central Ohio Rescue and Restore Coalition  
Interested Party
 
S. B. No. 3 (2nd Hearing)
S. B. No. 13 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Louis Tobin
Ohio Prosecuting Attorneys Association  
Proponent
 
Terri Foltz
Central Ohio Rescue and Restore Coalition  
Proponent
 
Nicole Clum
Office of the Ohio Public Defender  
Proponent
 
Jeff Wilbarger
The Daughter Project  
Proponent
 
Carly Mesnick
Mount Carmel Health System  
Proponent
 
Linda Smith
Shared Hope International  
Proponent
 
Maureen Guirguis
Northeast Ohio Human Trafficking Law Clinic  
Proponent
 
Zach Klein
City of Columbus  
Proponent
 
Jim Tobin
Catholic Conference of Ohio  
Proponent
 
Katherine Kuck
American Association of University Women of Ohio  
Proponent
 
Phyllis Carlson-Riehm
ACTION OHIO Coalition for Battered Women  
Proponent
 
Karen Rainey
League of Women Voters of Ohio  
Proponent
 
S. B. No. 16 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Gary Daniels
American Civil Liberties Union of Ohio   
Proponent
 
Antonio Stitt
Police Led Public Safety Driving School  
Proponent
 
Shalana Satterwhite
Police Led Public Safety Driving School  
Proponent
 
Members of Tau Boule, Cleveland, Ohio Chapter
Sigma Pi Phi Fraternity  
Proponent
 
General Submissions
Substitute Senate Bill 3
 
 

February 27, 2019

Agenda
Agenda for February 27, 2019
 
Minutes
Minutes from February 20, 2019
Bills
S. B. No. 21 (3rd Hearing)
S. B. No. 5 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Louis Tobin
Ohio Prosecuting Attorneys Association  
Proponent
 
John Morgan
Cuyahoga County Sheriff's Department, Cuyahoga Regional Human Trafficking Task Force  
Proponent
 
Maureen Guirguis
Northeast Ohio Human Trafficking Law Clinic  
Proponent
 
Dave Yost and Ron O'Brien
State of Ohio; Franklin County  
Proponent
 
S. B. No. 47 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
John Eklund
Ohio Senate  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Merom Brachman (Reappointment) - Ethics Commission
Annette Chambers-Smith - Director of the Department of Rehabilitation and Correction
Ryan Gies - Director of the Department of Youth Services
Anthony Macisco, MS (Reappointment) - Ohio Private Investigation and Security Services Commission
Terry Myer, Sr. (Reappointment) - Ohio Private Investigation and Security Services Commission
 
 

February 20, 2019

Agenda
Agenda for February 20, 2019
 
Minutes
Minutes from February 13, 2019
Bills
S. B. No. 21 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jeffrey Wahl
Ohio State Bar Association  
Proponent
 
Fred Brothers
Fortuity Calling  
Proponent
 
Paul Proffitt
SunDown Group  
Proponent
 
Keith Lake
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
S. B. No. 5 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Stephanie Kunze and Matt Dolan
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 16
Name
Organization
Testifying As
Sandra Williams
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 33
Name
Organization
Testifying As
Frank Hoagland
Ohio Senate  
Proponent
 
 
 

February 13, 2019

Agenda
Agenda for February 13, 2019
 
Bills
S. B. No. 3
Name
Organization
Testifying As
John Eklund and Sean O'Brien
Ohio Senate  
Proponent
 
Zach Klein
City of Columbus  
Proponent
 
Ron O'Brien
Franklin County  
Proponent
 
S. B. No. 21
Name
Organization
Testifying As
Matt Dolan
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 13
Name
Organization
Testifying As
Teresa Fedor
Ohio Senate  
Proponent
 
 
 
 
 
 
GLOSSARY
of terms
What is session? What is a caucus? Find out about these and other commonly used terms related to the Ohio Senate.