Public Utilities Committee
The Public Utilities Committee reviews legislation that regulates and oversees the oil and gas, electric and alternative energy industries, as well as cable, satellite and telephone services.
 
 

December 06, 2018

Agenda
Agenda for December 06, 2018
 
Minutes
Minutes from November 29, 2018
Bills
Sub. H. B. No. 402 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jon Kelly
AT&T  
Proponent
 
Mary Ellen Nose
Southeastern Ohio Legal Services  
Interested Party
 
Keith Lake
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
 
 

November 29, 2018

Agenda
Agenda for November 29, 2018
 
Minutes
Minutes from November 15, 2018
Bills
Sub. H. B. No. 402 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Charley Moses
Ohio Telecom Association  
Proponent
 
Scott Elisar
Ohio Telecom Association   
Proponent
 
Josh Motzer
CenturyLink   
Proponent
 
Kathy Hobbs
Ohio Rural Broadband Association   
Proponent
 
Terry Etter
Office of the Ohio Consumers' Counsel  
Opponent
 
Ron Gay
Communications Workers of America  
Opponent
 
Norman Wernet
Ohio Alliance for Retired Americans Educational Fund  
Opponent
 
Jason Smith
AARP Ohio  
Opponent
 
H. B. No. 422 (4th Hearing)
General Submissions
Miami Valley Research Foundation Letter of Support
City of Kettering Letter of Support
Telephone Service Area Map with Senate Districts
Telecom in Ohio Report
Infographic
Milestones of Telecom Legislation
 
 

November 15, 2018

Agenda
Agenda for November 15, 2018
 
Minutes
Minutes from June 26, 2018
Bills
Sub. H. B. No. 402 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Brian Hill
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Don Bryant, Jr., CHMN - Petroleum Underground Storage Tank Release Compensation Board
Ronald Falconi, JD - Petroleum Underground Storage Tank Release Compensation Board
Sherry Hubbard, MBA, CEM, CC - Public Benefits Advisory Board
Kenneth Kempton, MBA - Public Benefits Advisory Board
Jock Pitts, MEPC - Public Benefits Advisory Board
Thomas Stephenson - Petroleum Underground Storage Tank Release Compensation Board
Dasmine Wright - Public Benefits Advisory Board
Kelly Moore - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
David Wondolowski - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
Stuart Young - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
 
 

June 26, 2018

Agenda
Agenda for June 26, 2018
 
Minutes
Minutes from June 07, 2018
Bills
S. B. No. 157 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Bruce Weston
Office of the Ohio Consumers' Counsel  
Proponent
 
Dave Robinson
The Montrose Group, LLC  
Interested Party
 
Andy Emerson
Porter Wright Morris & Arthur LLP  
Interested Party
 
Tre Giller
American Power & Light  
Proponent
 
James Dunn
Nationwide Energy Partners  
Interested Party
 
 
 

June 07, 2018

Agenda
Agenda for June 07, 2018
 
Minutes
Minutes from May 24, 2018
Bills
S. C. R. No. 21 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Bryan Bennett
Ohio Chemistry Technology Council  
Proponent
 
H. B. No. 422 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jeff Jacobson
Office of the Consumers' Counsel  
Opponent
 
Guy Coviello
Youngstown-Warren Regional Chamber of Commerce  
Interested Party
 
 
 

May 24, 2018

Agenda
Agenda for May 24, 2018
 
Minutes
Minutes from April 11, 2018
Bills
S. C. R. No. 21 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Troy Balderson
Ohio Senate, 20th District   
Proponent
 
H. B. No. 422 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Edmund Kolodziej, Jr.
Aqua Ohio  
Proponent
 
Ashley Brewster
Ohio Municipal League  
Proponent
 
Zack Frymier
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
John Igoe - Public Benefits Advisory Board
Christopher Ferruso - Public Benefits Advisory Board
Dasmine Wright - Public Benefits Advisory Board
 
 

April 11, 2018

Agenda
Agenda for April 11, 2018
 
Minutes
Minutes from April 10, 2018
Bills
Sub. H. B. No. 478 (5th Hearing)
General Submissions
Senate Adopted Substitute HB 478
 
 

April 10, 2018

Agenda
Agenda for April 10, 2018
 
Minutes
Minutes from March 22, 2018
Bills
H. B. No. 422 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Tim Ginter
Ohio House of Representatives - District 5  
Proponent
 
Representative John Rogers
Ohio House of Representatives - District 60  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 478 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Dave George
CNX, LLC  
Opponent
 
Haran Rashes
ExteNet Systems, Inc.   
Opponent
 
Governor's Appointment(s)
Beverlyn Johns - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
General Submissions
FOP Letter of Support for HB 478
CTIA Letter of Support
OML Letter of Support
Crown Castle Thank You Letter
Youngstown - Warren Regional Chamber Letter of Support
 
 

March 22, 2018

Agenda
Agenda for March 22, 2018
 
Minutes
Minutes from March 15, 2018
Bills
Sub. H. B. No. 478 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Keith Storsin
Crown Castle  
Opponent
 
Scott Thompson
Davis Wright Tremaine LLP  
Opponent
 
Karmen Rajamani
Crown Castle  
Opponent
 
Tom Pappas on behalf of Arturo Chang
Thomas P. Pappas & Associatiates on behalf of Wireless Infrastructure Association  
Opponent
 
Imix Shish
InSite Wireless Group LLC  
Opponent
 
General Submissions
Karmen Rajamani Testimony Photos
Scott Thompson Supplemental Memo
 
 

March 15, 2018

Agenda
Agenda for March 15, 2018
 
Minutes
Minutes from March 06, 2018
Bills
Sub. H. B. No. 478 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Neil Krevda
Verizon  
Proponent
 
De O'Roark
Verizon  
Proponent
 
Dana McDaniel
City of Dublin  
Proponent
 
Keith Lake
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Kent Scarrett
Ohio Municipal League  
Proponent
 
Holly Gross
Columbus Chamber of Commerce  
Proponent
 
Keary McCarthy
Ohio Mayors Alliance  
Proponent
 
Theodore J. Staton
City of Upper Arlington  
Proponent
 
Don Schonhardt
City of Hilliard  
Proponent
 
 
 

March 06, 2018

Agenda
Agenda for March 06, 2018
 
Minutes
Minutes from February 06, 2018
Bills
Sub. H. B. No. 478 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rep. Ryan Smith & Rep. Sarah LaTourette
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
M. Beth Trombold - Public Utilities Commission of Ohio
Gregory Murphy, P.E., MBA - Power Siting Board
 
 

February 06, 2018

Agenda
Agenda for February 06, 2018
 
Minutes
Minutes from January 25, 2018
Bills
S. C. R. No. 16 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kenny Yuko
25th Senate District   
Proponent
 
General Submissions
Side Guards on Commercial Trucks
 
 

January 25, 2018

Agenda
Agenda for January 25, 2018
 
Minutes
Minutes from January 18, 2018
Bills
S. B. No. 128 (6th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Sam Belcher
FirstEnergy  
Proponent
 
Dr. Larry Makovich
IHS Markit  
Proponent
 
Dr. Henry Chao
Quanta Technology  
Proponent
 
Mark Stahl
Ottawa County  
Proponent
 
General Submissions
SB 128-3
SB 128-3 Comp Doc
 
 

January 18, 2018

Agenda
Agenda for January 18, 2018
 
Minutes
Minutes from January 10, 2018
Bills
S. B. No. 157 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tom Froehle
American Electric Power, Ohio  
Opponent
 
Jeff Jacobson
Office of the Ohio Consumers' Counsel  
Opponent
 
Tomi Matanovic
–  
Opponent
 
Rick Colby
Downtown Residents Association of Columbus  
Opponent
 
General Submissions
SB 157-5 Comp Doc
SB 157-5
 
 

January 10, 2018

Agenda
Agenda for January 10, 2018
 
Minutes
Minutes from October 24, 2017
Bills
S. B. No. 155 (7th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kim Bojko
Ohio Manufacturers' Association  
Opponent
 
Dr. Ned Hill
–  
Opponent
 
Daniel Shields
Office of the Consumers' Counsel   
Opponent
 
Dylan Borchers
Ohio Independent Power Producers  
Opponent
 
Adam Rissien
Ohio Sierra Club  
Opponent
 
General Submissions
OVEC SB 155-5
Mr. Borchers' Testimony Reference
Mr. Borchers' Testimony PUCO Reference
 
 

October 24, 2017

Agenda
Agenda for October 24, 2017
 
Minutes
Minutes from October 12, 2017
Bills
S. B. No. 128 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Leigh Herington
Northeast Ohio Public Energy Council  
Opponent
 
Leigh Herington
Northeast Ohio Public Energy Council  
Opponent
 
Leigh Herington
Northeast Ohio Public Energy Council  
Opponent
 
Madeline Fleisher
Environmental Law & Policy Center   
Opponent
 
Bruce Weston
Office of the Ohio Consumers' Counsel  
Opponent
 
General Submissions
Substitute Senate Bill 128-3
 
 

October 12, 2017

Agenda
Agenda for October 12, 2017
 
Minutes
Minutes from June 28, 2017
Bills
S. B. No. 155 (6th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Steven Nourse
American Electric Power Service Corporation  
Proponent
 
Amy Spiller
Duke Energy  
Proponent
 
John Finnigan
Environmental Defense Fund  
Opponent
 
Barry Matchett
NRG Energy, Inc.   
Opponent
 
Steven Arabia
Lightstone Generation LLC  
Opponent
 
Alan Rosenfield
League of Women Voters of Ohio  
Opponent
 
Chris Zeigler
American Petroleum Institute Ohio  
Opponent
 
Madeline Fleisher
Environmental Law & Policy Center  
Opponent
 
Joseph Oliker
IGS Energy  
Opponent
 
Bruce Weston
Ohio Consumers' Counsel  
Opponent
 
Jennifer Miller
Sierra Club  
Opponent
 
Kerry Stroup
PJM  
Interested Party
 
Governor's Appointment(s)
Lilia Perez-Chavolla, Ph.D - Public Benefits Advisory Board
Regina Mitchell - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
J. Moormann - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
Michael Watkins - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
Sarah Spence - Public Benefits Advisory Board
Andra Troyer - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
General Submissions
SB155x5CompDoc
 
 

June 28, 2017

Agenda
Agenda for June 28, 2017
 
Minutes
Minutes from June 27, 2017
Bills
S. B. No. 157 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tim Williams
Ohio Manufactured Homes Association  
Proponent
 
Joe Maskovyak
Coalition on Homelessness and Housing in Ohio  
Opponent
 
S. B. No. 155 (5th Hearing)
General Submissions
Substitute Senate Bill 157x3 Comp Doc
 
 

June 27, 2017

Agenda
Agenda for June 27, 2017
 
Minutes
Minutes from June 22, 2017
Bills
S. B. No. 157 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Michael R. Smalz
Ohio Poverty Law Center  
Opponent
 
General Submissions
Sub SB 157 Comp Doc
 
 

June 22, 2017

Agenda
Agenda for June 22, 2017
 
Minutes
Minutes from June 15, 2017
Bills
S. B. No. 155 (4th Hearing)
S. B. No. 157 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Andy Emerson
Porter Wright Morris & Arthur LLP  
Proponent
 
Rowland Giller, III
American Power & Light  
Proponent
 
Gary Morsches
Nationwide Energy Partners  
Proponent
 
Dave Robinson
Montrose Group, LLC  
Interested Party
 
Jeff Jacobson
Ohio Consumers' Counsel  
Interested Party
 
General Submissions
SB 155 Sub Bill Comp Doc
 
 

June 15, 2017

Agenda
Agenda for June 15, 2017
 
Minutes
Minutes from June 08, 2017
Bills
S. B. No. 155 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Steve Nourse
American Electric Power  
Proponent
 
Pat O'Loughlin
Ohio's Electric Cooperatives  
Proponent
 
Mayor Arno Hill
Village of Lordstown  
Opponent
 
Terry Armstorng
Lordstown Local Schools  
Opponent
 
Kim Bojko
Ohio Manufacturers' Association  
Opponent
 
Joseph Oliker
Retail Energy Supply Association  
Opponent
 
Dan Sawmiller
Sierra Club  
Opponent
 
Barry Brits
Lordstown Energy Center  
Opponent
 
S.B. No. 157
Name
Organization
Testifying As
Senator Kevin Bacon
Ohio Senate  
Proponent
 
 
 

June 08, 2017

Agenda
Agenda for June 08, 2017
 
Minutes
Minutes from June 01, 2017
Bills
S. B. No. 128 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rebecca Clutter
National Association of Royalty Owners, Appalachia Chapter, and Landowners for Energy Access and Safe Exploration  
Opponent
 
David Deibel
Boardman Steel, Inc.  
Opponent
 
Joshua Unruh
Vernon, VT Selectboard  
Proponent
 
Tom Humphries
Youngstown/Warren Regional Chamber  
Opponent
 
Lindsay Myers
Oregon Economic Development Foundation  
Opponent
 
Nicholas Homrighausen
Harrison County  
Opponent
 
Pete Gerken
Lucas County   
Opponent
 
Erica Bowman
American Petroleum Institute  
Opponent
 
Micah Derry
Americans for Prosperity - Ohio  
Opponent
 
John Shelk
EPSA  
Opponent
 
Hank Jones
Dynergy, Inc.  
Opponent
 
Judith Lagano
NRG  
Opponent
 
Anthony Smith
Ohio Manufacturers' Assoc.  
Opponent
 
Bill Siderewicz
Clean Energy Future  
Opponent
 
Patricia Marida
Ohio Sierra Club  
Opponent
 
Judd Gregg
Nuclear Matters  
Proponent
 
Mayor Daniel Horrigan
City of Akron  
Proponent
 
Terry Joyce
Building Laborers Union  
Proponent
 
Lee Blackburn
Citizen  
Opponent
 
Philip Rudolph, Jr.
Rudolph Libbe Group  
Proponent
 
Pastor Aaron Phillips
Cleveland Clergy Coalition  
Proponent
 
Maria Korsnick
Nuclear Energy Institute  
Proponent
 
James Hunter
Unions for Jobs and Environmental Progress  
Proponent
 
Pastor G.L. Evans II
Concerned Pastors Association  
Opponent
 
Joe Nichols
The Buckeye Institute   
Interested Party
 
S. B. No. 155 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rachael Belz
Ohio Citizen Action  
Opponent
 
Mike Kurtz
Ohio Energy Group  
Opponent
 
David Crusey
DP&L  
Proponent
 
Michael Haugh
Ohio Consumers' Counsel  
Opponent
 
Trish Demeter
Ohio Environmental Council Action Fund  
Opponent
 
Bill Siderewicz
Clean Energy Future  
Opponent
 
Alan Rosenfield
League of Women Voters of Ohio  
Opponent
 
Dick Munson
Environmental Defense Fund  
Opponent
 
Sam Randazzo
Industrial Energy Users of Ohio  
Interested Party
 
Amy Spiller
Duke Energy  
Proponent
 
 
 

June 01, 2017

Agenda
Agenda for June 01, 2017
 
Minutes
Minutes from May 18, 2017
Bills
S. B. No. 155 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Lou Terhar
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 128 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Leigh Herington
Northeast Ohio Public Energy Council  
Opponent
 
Joseph Dominguez
Exelon  
Interested Party
 
Jeff Jacobson
Ohio Consumers' Counsel  
Opponent
 
Michael Shellenberger
Environmental Progress  
Interested Party
 
Jack Thompson
Perry Local Schools, Lake Co.  
Proponent
 
Mayor Ed Klco
North Perry Village  
Proponent
 
Fred Petersen
Ottawa County Emergency Management Agency  
Interested Party
 
Jamie Beier Grant
Ottawa County Improvement Corporation  
Proponent
 
Pastor G.L. Evans II
Concerned Pastors Association  
Opponent
 
Alan Rosenfield
League of Women Voters of Ohio  
Opponent
 
Micah Derry
Americans for Prosperity - Ohio  
Opponent
 
Patrick New
New Green Legacy Services  
Proponent
 
Dick Munson
Environmental Defense Fund  
Opponent
 
Juanita Thomas
Western Hills Community Action  
Opponent
 
Mathew Roberts
UpGrade Ohio  
Opponent
 
David Corey
Bowling Centers Association of Ohio  
Opponent
 
Trish Demeter
Ohio Environmental Council Action Fund  
Opponent
 
Robert White
Ohio State Grange  
Opponent
 
Matthew Szollosi
ACT Ohio  
Proponent
 
 
 

May 18, 2017

Agenda
Agenda for May 18, 2017
 
Minutes
Minutes from May 04, 2017
Bills
S. B. No. 128 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Chuck Jones
–  
Proponent
 
 
 

May 04, 2017

Agenda
Agenda for May 04, 2017
 
Bills
S. B. No. 74 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kenny Yuko and Senator Michael Skindell
–  
Proponent
 
S. B. No. 89 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kenny Yuko and Senator Michael Skindell
–  
Proponent
 
S. B. No. 90 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kenny Yuko and Senator Michael Skindell
–  
Proponent
 
S. B. No. 128 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator John Eklund and Senator Frank LaRose
–  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Daniel Conway - Public Utilities Commission of Ohio
Lawrence Friedeman - Public Utilities Commission of Ohio
David Wondolowski - Ohio Consumers' Counsel Governing Board
 
 
 
 
 
GLOSSARY
of terms
What is session? What is a caucus? Find out about these and other commonly used terms related to the Ohio Senate.