Finance Committee
The Finance Committee reviews legislation affecting the state’s operating and capital budgets, as well as the expenditure of state funds.
 
 

October 26, 2021

Agenda
Agenda for October 26, 2021
 
General Submissions
Minutes
2021 H2Ohio Annual Report
H2Ohio handout
Director Pelanda testimony
Director Mertz testimony
Director Stevenson testimony
 
 

October 19, 2021

Agenda
Agenda for October 19, 2021
 
Minutes
Minutes from October 05, 2021
Bills
S. J. R. No. 2 (1st Hearing)
S. B. No. 225 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jonathan Sandvick
Sandvick Architects, Inc  
Proponent
 
NAIOP Ohio
NAIOP Ohio  
Proponent
 
 
 

October 05, 2021

Agenda
Agenda for October 05, 2021
 
Minutes
Minutes from September 14, 2021
Bills
S. B. No. 225 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kirk Schuring
Ohio Senate District 29  
Sponsor
 
S. B. No. 148 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rosaire Ifedi
New African Immigrants Commission (NAIC)  
Proponent
 
Ademola Solaru
New African Immigrants Commission (NAIC)  
Proponent
 
Kefa Otiso
New African Immigrants Commission (NAIC)  
Proponent
 
Prince Ellis
African Professionals Network (APNET)  
Proponent
 
Ngalula Mubenga
New African Immigrants Commission (NAIC)  
Proponent
 
Brittnee Pankey Qualls
Ohio Resident  
Proponent
 
Abass Bangura
New African Immigrants Commission (NAIC)  
Proponent
 
Ibrahima Sow
New African Immigrants Commission (NAIC)  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Thomas Carroll - Housing Trust Fund Advisory Committee
Terence Joyce - Ohio Housing Finance Agency
Rita Mansour - Ohio Arts Council
Jeffrey Quayle - Ohio Housing Finance Agency
Gregory Simpson - State Racing Commission
 
 

September 14, 2021

Agenda
Agenda for September 14, 2021
 
Minutes
Minutes from June 22, 2021
Bills
S. B. No. 208 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Andrew Brenner
Ohio Senate District 19  
Sponsor
 
S. B. No. 144 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Michael Rulli and Senator Sandra Williams
Ohio Senate Districts 33 and 21  
Sponsor
 
S. B. No. 148 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Vernon Sykes
Ohio Senate District 28  
Sponsor
 
S. B. No. 219 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Hearcel Craig
Ohio Senate District 15  
Sponsor
 
Governor's Appointment(s)
Rachel Bankowitz - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
Michael Hall - Capitol Square Review and Advisory Board
Stuart Hobbs - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
Sandra Hull - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
Nathaniel Kaelin - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
Samuel Porter - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
Daniel Rice - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
Elwin Robison - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
 
 

June 22, 2021

Agenda
Agenda for June 22, 2021
 
Minutes
Minutes from June 08, 2021
Bills
Am. H. B. No. 168 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Mark Fraizer
Ohio House of Representatives  
Sponsor
 
 
 

June 08, 2021

Agenda
Agenda for June 08, 2021
 
Minutes
Minutes from June 03, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (9th Hearing)
General Submissions
Senate Omnibus Amendment
Senate Omnibus Amendment summary list
 
 

June 04, 2021

Agenda
Agenda for June 04, 2021
 
Bills
Sub. H. B. No. 110 (9th Hearing)
 
 

June 03, 2021

Agenda
Agenda for June 03, 2021
 
Minutes
Minutes from June 02, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (8th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Dan Langshaw
Ohio resident  
Interested Party
 
Austin Keller
Ohio resident  
Interested Party
 
Melody Young
Ohio History Connection / Ross Chillicothe Visitors Bureau  
Proponent
 
Kathy Dirr
Ohio 4 Safe Technology  
Opponent
 
Tom Balzer
Ohio Trucking Association  
Opponent
 
Katie Johnson, Kevin Miller and Jennifer Hogue
Ohio Association of School Business Officials, Buckeye Association of School Administrators and Ohio School Boards Association  
Interested Party
 
Chad Aldis
Thomas B. Fordham Institute  
Proponent
 
Meka Pace
The Ohio Alliance of Independent STEM Schools  
Interested Party
 
Tom Hosler
Perrysburrg City Schools  
Interested Party
 
Ryan Pendleton
Akron Public Schools  
Interested Party
 
Mike Sobul
Forecast5 Analytics  
Interested Party
 
Josh Demidovich
Improving Interviews  
Interested Party
 
Tony DiBlasi
Ohio Capital Corporation for Housing  
Opponent
 
Shakyra Diaz
Alliance for Safety and Justice  
Interested Party
 
Sondra Miller
Cleveland Rape Crisis Center  
Proponent
 
Linda Janes
Ohio Community Corrections Association  
Proponent
 
Jona Hilario
OPAWL-Building AAPI Feminist Leadership  
Proponent
 
Margaret Mitchell
YWCA of Greater Cleveland  
Interested Party
 
Mike Odioso
Ohio resident  
Proponent
 
Lynanne Gutierrez
Groundwork Ohio  
Interested Party
 
Areyah Kaltmann
LifeTown Columbus  
Interested Party
 
Lauren Holly
Easterseals Northern Ohio   
Interested Party
 
Kim Chalfant
Ohio Adult Day Healthcare Association  
Interested Party
 
Larry Rodriguez
NOBLE  
Interested Party
 
Larry Bresler
NOBLE  
Interested Party
 
Diane Howard
NOBLE  
Interested Party
 
Brittney Madison
NOBLE  
Interested Party
 
C Loh
NOBLE  
Interested Party
 
Barry Goldberg
NOBLE  
Interested Party
 
Katrina Heinzen
Ohio resident  
Proponent
 
Carole Beaty
The Centers for Families and Children  
Interested Party
 
Douglas Beach
Ohio Association of Area Agencies on Aging  
Interested Party
 
Tim Johnson
Ohio Poverty Law Center  
Interested Party
 
Peter Moore
Ohio Provider Resource Association  
Interested Party
 
Allison Frazier
Ohio Right to Life   
Proponent
 
Kathy Scanlon
Pregnancy Decision Health Centers  
Interested Party
 
Keary McCarthy
Ohio Mayors Alliance  
Opponent
 
Rob Brundrett
The Ohio Manufacturers' Association  
Proponent
 
Philip Wagner and Todd Griffith
Licking Heights Local School District  
Opponent
 
Dustin Holfinger
American Heart Association  
Proponent
 
Vickie Ionno
New Philadelphia City Health District  
Opponent
 
Joel Day
New Philadelphia City Health District  
Opponent
 
Dana Fischio
New Philadelphia City Health District  
Opponent
 
Nichole Bache
New Philadelphia City Health District  
Interested Party
 
Lee Carl Finley
New Philadelphia City Health District  
Opponent
 
Ann Sheldon
Ohio Association for Gifted Children  
Interested Party
 
Erich Bittner
Ohio Association of County Boards of Developmental Disabilities  
Proponent
 
Kelsey Bergfeld
Advocates for Ohio's Future  
Interested Party
 
Lisa Hamler-Fugitt
Ohio Association of Foodbanks  
Interested Party
 
Kelly O'Reilly
Ohio Association of Health Plans  
Interested Party
 
Melissa Ryan
AMTA Ohio  
Interested Party
 
Gary Dougherty
American Diabetes Association  
Interested Party
 
Rosemary Prier
Elizabeth's New Life Center   
Proponent
 
Kerstin Sjoberg
Disability Rights Ohio  
Interested Party
 
Amy Burkett
American College of OB/GYNs  
Proponent
 
David Reiner
Quest Diagnostics  
Interested Party
 
Jay Smith
Ohio Library Council  
Proponent
 
Lisa Holloway
March of Dimes Ohio  
Interested Party
 
Michael Woytek
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio  
Proponent
 
Greg Saul
The Ohio Society of CPAs  
Interested Party
 
Don Boyd
Ohio Bankers League  
Interested Party
 
Chris Ferruso
Ohio NFIB  
Proponent
 
Carol Kauffman
Ohio Water Partnership  
Interested Party
 
Dawn Blalock
Little Miracles EDC  
Interested Party
 
Brenda Glass
The Brenda Glass Trauma Recovery Center  
Interested Party
 
Tim Bubb
County Commissioners Association of Ohio  
Interested Party
 
Janice Resseger
Heights Coalition for Public Education  
Opponent
 
Dana Carter
Susan G. Komen  
Proponent
 
Amy Grove
Ohio resident  
Proponent
 
Jean Thompson
Ohio Assisted Living Association  
Proponent
 
Joan Spoerl
Ohio resident  
Interested Party
 
Beth Wanless
Ohio REALTORS  
Interested Party
 
Kenza Kamal
Juvenile Justice Coalition  
Interested Party
 
Tara Britton
The Center for Community Solutions  
Interested Party
 
William Murdock
Mid-Ohio Regional Planning Commission  
Interested Party
 
Wendy Patton
Policy Matters Ohio  
Interested Party
 
Paul Reeder
Ohio resident  
Interested Party
 
Timothy Freeman
Ohio Association of Secondary School Administrators  
Interested Party
 
Lisa Gray
Ohio Excels  
Interested Party
 
Susan Kaeser
League of Women Voters Ohio  
Interested Party
 
Todd Diacon
Kent State University  
Interested Party
 
Kim Eckhart
Children's Defense Fund-Ohio  
Interested Party
 
Gayle Smith
Ohio resident  
Interested Party
 
Damon Allen
Federal Home Loan Bank of Cincinnati  
Opponent
 
Lenora Lumpkin
Ohio resident  
Interested Party
 
Howie Beigelman
Ohio Jewish Communities  
Proponent
 
Manjula Sankarappa
Ohio Asian American Health Coalition  
Proponent
 
Christopher Burns
ReadyNation  
Interested Party
 
Adam Will
Shepherding the Next Generation  
Interested Party
 
 
 

June 02, 2021

Agenda
Agenda for June 02, 2021
 
Minutes
Minutes from June 01, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (7th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tim Young
Office of the Ohio Public Defender  
Interested Party
 
Rosa Beltre
Ohio Alliance to End Sexual Violence  
Proponent
 
Angela Sausser
Public Children Services Association of Ohio  
Interested Party
 
Nishant Chittari, Keith Moody, Aditya Chittari, Evan Garner and Dana Stan
Full STEAM Ahead / The Antidote Robotics  
Interested Party
 
Joe Mazzola
Association of Ohio Health Commissioners, Inc.  
Interested Party
 
Vickie Mickie
About Face Cosmetic Therapy Center  
Proponent
 
Beth Jenkins
Ohio History Connection  
Interested Party
 
Jason Warner
Greater Ohio Policy Center  
Interested Party
 
Sharon Montgomery
Ohio resident  
Interested Party
 
Gina Trebilcock
The Cleveland Foundry  
Proponent
 
Laura Brennan
The Ohio Academy of Science   
Proponent
 
Kelly Coyne
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Sheila Cubick
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio  
Proponent
 
Laurie Godfrey
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio  
Proponent
 
Rachel Hughes
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Angela McMurry
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio  
Proponent
 
Victoria Quinter
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Sara Rothkegel
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Thomas R. Slaven
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Mark Suter
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Nancy Vondrak
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Pamela G. Wilson
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Snehal Choudhury
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Jenna Pollock
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Rickey Terrell
Entrepreneurial Engagement Ohio/Believe in Ohio  
Proponent
 
Jacob White
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio   
Proponent
 
Jon Thomas Kozesky
Entrepreneurial Engagement Ohio/Believe in Ohio  
Proponent
 
 
 

June 01, 2021

Agenda
Agenda for June 01, 2021
 
Minutes
Minutes from May 26, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (6th Hearing)
General Submissions
Senate Substitute Bill summary list
Senate Substitute Bill for H. B. 110
Senate Substitute Bill Comp Doc
Senate Substitute Bill Appropriation Spreadsheet
Senate H. B. 110 School Districts Estimates
Senate H. B. 110 Community and STEM School Estimates
Senate H. B. 110 JVSD Estimates
 
 

May 26, 2021

Agenda
Agenda for May 26, 2021
 
Minutes
Minutes from May 19, 2021
Bills
Am. H. B. No. 170 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Tracy Richardson
Ohio House District 86  
Sponsor
 
Representative Adam Bird
Ohio House District 66  
Sponsor
 
Katie Johnson, Kevin Miller and Jennifer Hogue
OASBO, BASA and OSBA  
Proponent
 
 
 

May 19, 2021

Agenda
Agenda for May 19, 2021
 
Minutes
Minutes from May 18, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (5th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jenna Reese
Ohio Farm Bureau  
Interested Party
 
Kathryn M. Dugan
Ohio resident  
Interested Party
 
Jill Zimon
Ohio Debate Commission  
Proponent
 
Jerry Miller
Ohio Debate Commission  
Proponent
 
Dan Moulthrop
The City Club of Cleveland  
Proponent
 
Tania Menesse
Cleveland Neighborhood Progress  
Opponent
 
Jeff Verespej
Old Brooklyn CDC  
Opponent
 
Sonja Rajki
The MetroHealth System  
Interested Party
 
William Tarter Jr.
Ohio resident  
Proponent
 
Monica Nieporte
Ohio News Media Association  
Interested Party
 
Jack Greiner
Ohio News Media Association  
Interested Party
 
Cheryl Day
Ohio Pork Council, Ohio Cattlemen's Association, Ohio Dairy Producers Association, Ohio Poultry Association, Ohio Sheep Improvement Association, Ohio Farm Bureau Federation   
Interested Party
 
Dr. Bethany Heitkamp
Cooper Farms  
Interested Party
 
Roger High
Ohio Sheep Improvement Association  
Interested Party
 
Dr. Mark Hardesty
Ohio Dairy Veterinarians Association  
Interested Party
 
Michelle Francis
Ohio Library Council  
Interested Party
 
Jay Smith
Ohio Library Council  
Interested Party
 
Tracy Strobel
Cuyahoga County Public Library  
Interested Party
 
Dean Ringle
County Engineers Association of Ohio   
Proponent
 
Jade Davis
Port of Cleveland  
Interested Party
 
Arthur Arnold
The Ohio Railroad Association  
Interested Party
 
David Mahan
Center for Christian Virtue  
Proponent
 
Trent Dougherty
Ohio Environmental Council Action Fund  
Interested Party
 
Jeffrey Trzeciak
Dayton Metro Library  
Interested Party
 
Chris May
Mansfield / Richland County Public Library  
Interested Party
 
Jonathan Harris
Portage County District Library  
Interested Party
 
Beth Canfield-Simbro
Alliance City Health Department  
Opponent
 
Nazek Hapasha
League of Women Voters of Ohio  
Interested Party
 
Jennifer Meek Eells
The Ohio Workforce Association  
Interested Party
 
Jennifer Fording
Harris-Elmore Public Library & Genoa Branch Library  
Interested Party
 
Molly Carver
Sandusky Library  
Interested Party
 
Gary Fraser
Lima Public Library  
Interested Party
 
Cheryl Kuonen
Mentor Public Library  
Interested Party
 
Mary Ellen Icaza
Stark County District Library  
Interested Party
 
Pam Hickson-Stevenson
Akron Summit County Public Library  
Interested Party
 
Joe Mazzola
Franklin County Public Health  
Interested Party
 
Jamie Belcher
Tobacco Free Ohio Alliance   
Interested Party
 
Nailah Byrd
Ohio Clerk of Courts Association  
Interested Party
 
Nancy Vondrak
Chagrin Falls Exempted Village Schools  
Interested Party
 
Sara Rothkegel
Westlake High School  
Interested Party
 
Heidi Fought
Ohio Township Association  
Interested Party
 
Kimberly I. Laudick
YWCA Van Wert Ohio Council of YWCA  
Proponent
 
Kevan Wain
Ohio State Association of County Veterans Service Officers  
Interested Party
 
Katharine Scheer
Ohio resident  
Opponent
 
Benjamin Kile
Ohio resident  
Opponent
 
Marty Mason
Ohio resident  
Interested Party
 
Chuck Lohre
Ohio resident  
Interested Party
 
Danielle Johnson
Ohio resident  
Opponent
 
Eric Miller
Ohio resident  
Opponent
 
Jennifer Shonle
Ohio resident  
Opponent
 
Rick Hamilton
Ohio resident  
Interested Party
 
Brian J. Blair
Ohio resident  
Opponent
 
Alice Jackson
Ohio resident  
Opponent
 
Susan Upton
Ohio resident  
Opponent
 
Elinore Evans
Ohio resident  
Opponent
 
John Carmichael
Ohio resident  
Opponent
 
 
 

May 18, 2021

Agenda
Agenda for May 18, 2021
 
Minutes
Minutes from May 17, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Joe Savarise
Ohio Hotel and Lodging Association   
Interested Party
 
Woody Fitton
Ohio Alliance of YMCAs  
Interested Party
 
Jp Cortez
Sound Money Defense League  
Proponent
 
Patrick Heller
Liberty Coin Service and National Coin and Bullion Association  
Proponent
 
Bradley Karoleff
Partner Coins Plus  
Opponent
 
Andrew Reames
Crossroads Coins, Inc.  
Opponent
 
Alan Close and Tim Sopkovich
Cleveland Communications and Brunswick Hills Police  
Interested Party
 
Dr. Yung Chen Lu
Ohio Asian American Pacific Islander Advisory Council and Asian Festival  
Proponent
 
Gregory Lam
Ohio Asian American Health Coalition  
Proponent
 
Angela Dawson
Ohio Commission on Minority Health  
Proponent
 
Sudarshan Pyakurel
Bhutanese Community of Central Ohio  
Proponent
 
Jona Hilario
OPAWL-Building AAPI Feminist Leadership  
Proponent
 
Manjula Sankarappa
Ohio Asian American Health Coalition  
Proponent
 
Nate Coffman
Ohio CDC Association  
Proponent
 
Jason Warner
Greater Ohio Policy Center  
Interested Party
 
Mike Grauwelman
NAIOP Ohio, Land Bank Assoc., Mont. Co. Land Bank  
Interested Party
 
Tracy Freeman
The Nature Conservancy, Ohio Chapter  
Interested Party
 
Bryan Stubbs
Cleveland Water Alliance  
Proponent
 
Tim Bubb
County Commissioners Association of Ohio  
Proponent
 
Mike Heldman
Buckeye State Sheriffs' Association  
Interested Party
 
Daniel Lutz
Ohio Prosecuting Attorneys Association  
Opponent
 
Rosa Beltre
Ohio Alliance to End Sexual Violence  
Proponent
 
Kim Eckhart
Children's Defense Fund Ohio  
Interested Party
 
Caidyn Bearfield
ACTION Ohio  
Interested Party
 
Chauna Mason
Junior League of Columbus, Inc  
Interested Party
 
Charmion Ford
Action Ohio   
Proponent
 
Caroline Lahrmann
Disabilty Advocacy Alliance  
Interested Party
 
Veta Uddin
Ohio resident  
Interested Party
 
Roger Burns
Ohio Humanities  
Interested Party
 
Terry Uhl
Shoes and Clothes for Kids  
Interested Party
 
Greg Lawson
The Buckeye Institute  
Interested Party
 
Nicholas Bates
One Ohio Now  
Interested Party
 
Wendy Patton
Policy Matters Ohio  
Interested Party
 
Cary Williams
CorJus - NorthWest Community Corrections Center  
Interested Party
 
Holly Harris
Justice Action Network  
Proponent
 
Jeremy Simpson
Ohio Community Corrections Association  
Proponent
 
Stefani Murray
The iBELIEVE Foundation  
Interested Party
 
Sam Hoenig
The Negev Foundation  
Interested Party
 
Chelsea Clark
Ohio resident  
Proponent
 
Melissa Johnson
The Port of Greater Cincinnati Development Authority  
Proponent
 
Matt Hammer
LaBella Associates  
Interested Party
 
Donald Hayashi
Dayton Chapter Japanese American Citizens League  
Proponent
 
Sharon Kim
Ohio Pacific Asian Womens League  
Proponent
 
Vivian Yu
OPAWL  
Proponent
 
Lisa Courtice
United Way of Central Ohio  
Opponent
 
David Crenshaw
National Coin and Bullion Association  
Proponent
 
Christie Angel
Ohio Council of YWCAs  
Proponent
 
Marty McGann
Greater Cleveland Partnership  
Proponent
 
Kent Scarrett
Ohio Municipal League   
Proponent
 
Bruce Weston
Office of the Ohio Consumers' Counsel  
Interested Party
 
Lalitha Pamidigantam
YWCA Columbus   
Proponent
 
Beth Gifford
Columbus Works Inc  
Interested Party
 
David Heinrich
Cincinnati Numismatic Association  
Interested Party
 
Mitch Ernst
Central States Numismatic Society  
Interested Party
 
Lisa Miholer
The Executive Coin Company  
Interested Party
 
John Panik
Ohio Estates Coin  
Interested Party
 
Matt Slater and Michael Procop
Coin Shop Cleveland  
Interested Party
 
Rebecca Nelson
Ohio resident  
Proponent
 
Cora Munoz
Asian Festival Corporation and Ohio Asian American Health Coalition  
Proponent
 
Jeanne Hoffman
Ohio Association of Radon Professionals  
Interested Party
 
Rachel Winder
Ohio Women's Coalition  
Proponent
 
Emily Momohara
OPAWL  
Proponent
 
Mo-Yee Lee, Ph.D.
Asian American Community Services  
Proponent
 
Elaine Tso
Asian Services in Action  
Proponent
 
Bounthanh Phommasathit
Laotian Mutual Assistance Association  
Proponent
 
Tessa Xuan
OPAWL - Building AAPI Feminist Leadership in Ohio  
Proponent
 
Elaine Tso
Asian Services in Action (ASIA)  
Proponent
 
Keary McCarthy
Ohio Mayors Alliance  
Proponent
 
Michael Odioso
Ohio resident  
Proponent
 
Vincent Wang
Asian Pacific Islander American Public Affairs Association  
Proponent
 
 
 

May 17, 2021

Agenda
Agenda for May 17, 2021
 
Minutes
Minutes from May 13, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Heidi Shaw
Ohio Association of School Nurses  
Interested Party
 
Dawn Kirchner
Boonshoft Museum of Discovery  
Interested Party
 
Anthony Paletta
The Ohio Association of Student Leaders  
Interested Party
 
Lisa Followay
Adaptive Sports Ohio  
Proponent
 
Tom Linder
Tallmadge City Schools  
Proponent
 
Susan Gibbons
Catholic Conference of Ohio   
Interested Party
 
Frank O'Linn
Diocese of Cleveland  
Interested Party
 
Mary Fiala
Diocese of Youngstown  
Interested Party
 
Wendy Patton
Policy Mattes Ohio  
Interested Party
 
Dr. Eric Hanushek
Hoover Institution  
Interested Party
 
Robin Koslen
Ohio resident  
Interested Party
 
Krissy Dietrich Gallagher
Heights Coalition for Public Education, Tiger Nation for Strong Schools  
Proponent
 
Jeff Donnelly
Business Owner and School Parent in Cleveland  
Proponent
 
Eve McPherson
Parent of student in public schools-Cleveland Heights University Heights School district  
Proponent
 
Josephine Moore
Heights Coalition for Public Education  
Proponent
 
Holly Kimpon
Genoa Area Local Schools  
Interested Party
 
Derek Richey
Cleveland Metropolitan School District  
Proponent
 
Annette D. McCoy
Trumbull NAACP President  
Proponent
 
Joan Spoerl
Ohio resident  
Interested Party
 
Tim Buschur
Ohio Association of Comprehensive and Compact Career-Technical Schools (Ohio CCS)  
Proponent
 
Joe Glavan
Ohio Association of Comprehensive and Compact Career-Technical Schools (Ohio CCS)  
Proponent
 
Keith Horner
Associations of Career Technical Education  
Proponent
 
Colleen Grady
Ohio Online Learning Coalition  
Interested Party
 
Chad Aldis
Thomas B. Fordham Institute  
Interested Party
 
Barbara Siemer
Siemer Institute/United Way  
Interested Party
 
Tracy Najera
Children's Defense Fund-Ohio  
Interested Party
 
Lisa Gray
Ohio Excels  
Interested Party
 
Tom Hosler
Perrysburg City Schools  
Proponent
 
Ryan Pendleton
Akron Public Schools  
Proponent
 
Mike Sobul
Forecast5 Analytics  
Proponent
 
Katie Feldman
The Legal Aid Society of Cleveland  
Interested Party
 
Fey Parrill
Ohio resident  
Interested Party
 
Ari Klein
Heights Coalition for Public Education  
Proponent
 
Scott A. Karlo
Parent in Woodridge Local Schools  
Proponent
 
Julie Sellers and Eric Gordon
The Ohio 8  
Interested Party
 
Gail Larson
Ohio resident  
Proponent
 
Megan McLaughlin
Cleveland Heights University Heights Schools  
Interested Party
 
Daniel Hershman Rossi
Cleveland Heights University Heights community member  
Proponent
 
Diego Espino
Planned Parenthood of Greater Ohio  
Opponent
 
Malcolm McPherson
Student in Cleveland Heights Schools  
Proponent
 
Fergus Donnelly
Student in Cleveland Heights Schools   
Proponent
 
Daniel Heim
Cleveland Heights-University Heights City Schools  
Proponent
 
Eric "Yitz" Frank
Agudath Israel of Ohio  
Interested Party
 
Jed Metzger
Lima/Allen County Chamber of Commerce  
Interested Party
 
Shawn E. Lenney
Greater Ohio Virtual School   
Proponent
 
Rosemary Rooker
Findlay Digital Academy   
Proponent
 
GRADS Coalition
GRADS Coalition   
Proponent
 
Thomas M. Cooper
Ohio resident  
Interested Party
 
John Hartman
Ohio resident  
Interested Party
 
Bernadette Melnyk
The Ohio State University College of Nursing  
Interested Party
 
Jaime Miracle
NARAL Pro-Choice Ohio  
Opponent
 
Janice Resseger
Heights Coalition for Public Education  
Proponent
 
Jennifer Stoll
OCHIN  
Interested Party
 
Sandra Laurenson
Ohio resident  
Proponent
 
Renee Murphy
Advocates for Basic Legal Equality  
Proponent
 
Claudia Y.W. Herrold
Philanthropy Ohio  
Interested Party
 
Susan Kaeser
League of Women Voters of Ohio  
Interested Party
 
Jennifer Schorr
Buckeye Community Hope Foundation  
Proponent
 
 
 

May 13, 2021

Agenda
Agenda for May 13, 2021
 
Minutes
Minutes from May 11, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Lynanne Gutierrez
Groundwork Ohio  
Interested Party
 
Katie Kelly
PRE4CLE  
Interested Party
 
John Ladd
Cuyahoga County Govt.-Invest in Children  
Interested Party
 
Patricia Gleason
Learning Grove  
Interested Party
 
Wendy Pestrue
United Way of Greater Toledo   
Interested Party
 
Elizabeth Hibbs
Early Childhood Education Alliance  
Interested Party
 
Dawn Blalock
Little Miracles Early Development Center   
Interested Party
 
Angela Sausser
Public Children Services Association of Ohio (PCSAO)  
Interested Party
 
Jody Walker
South Central Job and Family Services  
Interested Party
 
Danny Brenneman
Coshocton County Job & Family Services  
Interested Party
 
Sarah Hayden
Warren County Children Services  
Interested Party
 
Pamela Priddy
Necco  
Interested Party
 
Joel Potts
Ohio Job and Family Services Directors' Association  
Interested Party
 
Dr. Amy Burkett
American College of OB/GYNs  
Proponent
 
Kelly Vyzral
Children's Defense Fund-Ohio  
Proponent
 
Will Petrik
Policy Matters Ohio  
Interested Party
 
Lisa Dickson
ACTION Ohio  
Interested Party
 
Nikki Chinn
ACTION Ohio  
Interested Party
 
Pamela Lindeman
Child Focus, Inc.  
Proponent
 
Erin Fearn
Ohio resident  
Opponent
 
Dr. Shane Foster
Ohio Optometric Association  
Interested Party
 
Dr. Kristine Severyn
Ohio resident  
Interested Party
 
Cheri Walter
Ohio Association of County Behavioral Health Authorities  
Interested Party
 
Kay Spergel
Mental Health and Recovery Board for Licking and Knox Counties  
Interested Party
 
Dr. J. Robert Fowler
ADAMHS Board of Cuyahoga  
Interested Party
 
Caleb Stidham
Erie County  
Interested Party
 
Matt Old
Erie County  
Interested Party
 
Randi Clites
Ohio Bleeding Disorders Council  
Interested Party
 
Brittney Madison
Northern Ohioans for Budget Legislation Equality (NOBLE)  
Interested Party
 
Diane Howard
Northern Ohioans for Budget Legislation Equality (NOBLE)  
Interested Party
 
Larry Rodriguez
Northern Ohioans for Budget Legislation Equality (NOBLE)  
Interested Party
 
Phyllis Felix
Northern Ohioans for Budget Legislation Equality (NOBLE)  
Interested Party
 
C Loh
Northern Ohioans for Budget Legislation Equality (NOBLE)  
Interested Party
 
Micaela Deming
Ohio Domestic Violence Network  
Interested Party
 
Lisa Hamler-Fugitt
Ohio Association of Foodbanks  
Interested Party
 
Austin Hill
The Refuge  
Proponent
 
Stephen Mabe
Ohio resident  
Interested Party
 
Esther Flores
1DIVINELINE2HEALTH  
Proponent
 
Lora Miller
Ohio Council of Retail Merchants and National Assn of Chain Drug Stores  
Interested Party
 
Joe Russell
Ohio Council for Home Care and Hospice  
Interested Party
 
Gina Boerger
Therapy Advantage  
Interested Party
 
Deb Studer
Interim HealthCare  
Interested Party
 
Lisa Von Lehmden Zidek
Visiting Nurse Association of Ohio  
Interested Party
 
Beth Kowalczyk
Ohio Association of Area Agencies on Aging  
Interested Party
 
Susan Wallace
LeadingAge Ohio  
Interested Party
 
Pete Van Runkle
Ohio Health Care Association  
Interested Party
 
Barbara Riley
Ohio Aging Advocacy Coalition  
Interested Party
 
Rick Frank
Silver Birch Living  
Interested Party
 
Kerstin Sjoberg
Disability Rights Ohio  
Interested Party
 
Tim Neville
Echoing Hills Village, Inc.  
Interested Party
 
Peter Moore
Ohio Provider Resource Association  
Interested Party
 
Gary Tonks
The Arc of Ohio  
Proponent
 
Pete Van Runkle
Ohio Health Care Association  
Interested Party
 
Bridget Gargan
Ohio Association of County Boards of Developmental Disabilities  
Proponent
 
Jack Hershey
Ohio Association of Community Colleges  
Proponent
 
Tom Weaver
Choices In Community Living  
Interested Party
 
Ryan Adcock
Cradle Cincinnati  
Proponent
 
Judy Mobley
Children's Hunger Alliance  
Interested Party
 
Thomas Stuber
Ohio Alliance of Recovery Providers (OARP)  
Proponent
 
Sara Eppard
Dungarvin Ohio LLC  
Interested Party
 
Habeebah R. Grimes
Positive Education Program  
Interested Party
 
Robert Weinhardt
Renaissance House, Inc.  
Interested Party
 
John Schwartz
CLI Incorporated  
Interested Party
 
Jim Steffey
Envision  
Interested Party
 
Ava Lucky
Black Child Development Institute  
Interested Party
 
Amy Roehrenbeck
Ohio CSEA Directors' Association  
Interested Party
 
Sarah Fields
Ohio CSEA Directors' Association  
Interested Party
 
Janelle Wehrman
Mercer Residential Services  
Interested Party
 
James A. Cameron
Residential Concepts, Inc.  
Interested Party
 
Roy J. Cherry
The Epilepsy Center of Northwest Ohio  
Interested Party
 
Shannon Sweeney
Ohio Dental Hygienists' Association  
Proponent
 
August A. Napoli
United Way of Greater Cleveland  
Interested Party
 
Dana Carter
Susan G. Komen  
Proponent
 
Sarah Millimen
Riverview Industries  
Interested Party
 
Kristen Henry
Advocacy & Protective Services, Inc. (APSI)  
Interested Party
 
Shelly Wharton
The Society for Handicapped Citizens of Medina County  
Interested Party
 
Terri Argent
Massillon City Health Department  
Interested Party
 
Bob Gaston
ARC Industries, Inc.  
Interested Party
 
Justin Gall
Mount Aloysius Corp.  
Interested Party
 
Ashley A. Brocious
RT Industries, Inc.  
Interested Party
 
Holly Hankinson
Women's Fund of the Greater Cincinnati Foundation  
Interested Party
 
Gabriella Celeste
Ohio Lead Free Kids Coalition and Schubert Center for Child Studies, CWRU  
Interested Party
 
Scarlett Hilton
Hilton Daycare  
Interested Party
 
Leslie M. Shaffer
University of Mount Union and Alliance City Health Department  
Proponent
 
Kelly O'Reilly
Ohio Association of Health Plans  
Interested Party
 
Gary Dougherty
American Diabetes Association  
Interested Party
 
Beverley Laubert
Office of the State Long-Term Care Ombudsman  
Interested Party
 
Mike Baker
United Way of Greater Cincinnati  
Interested Party
 
Jordan Ballinger
Ohio Home and Community-Based Services Coalition  
Interested Party
 
Melanie Kasten-Krause
The Society  
Interested Party
 
Michelle L. Riley
The Foodbank, Inc.  
Interested Party
 
Randall M. Flint
Alliance City Health Department  
Opponent
 
Chris Wolf
I Am Boundless, Inc.  
Interested Party
 
Rebecca Starner
Homes County General Health District  
Interested Party
 
Kathryn Shelley
The Ability Center of Greater Toledo  
Interested Party
 
Alicia Hopkins
Ohio Resident  
Proponent
 
Terry Russell
National Alliance on Mental Illness (NAMI Ohio)  
Proponent
 
Bryan Hannon
American Cancer Society Cancer Action Network  
Interested Party
 
Joy Spencer
Ohio resident  
Opponent
 
Teresa Lampl
The Ohio Council of Behavioral Health Providers  
Interested Party
 
Michelle Herndon
S&H Products  
Interested Party
 
Daniel R. Flowers
Akron-Canton Regional Foodbank  
Interested Party
 
Jaime Miracle
NARAL Pro-Choice Ohio  
Opponent
 
Jean Thompson
Ohio Assisted Living Association  
Interested Party
 
Alan Andreani
City of Alliance  
Opponent
 
Caroline King
Temple Tots Preschool  
Interested Party
 
Michael Iberis
Second Harvest Food Bank of the Mahoning Valley  
Interested Party
 
Tim Johnson
Ohio Poverty Law Center  
Interested Party
 
Melissa Bacon
Groundwork Ohio  
Interested Party
 
Sandra Black
Ohio resident  
Interested Party
 
Kristin Warzocha
Greater Cleveland Food Bank  
Interested Party
 
Michelle Madden
Independence of Portage County  
Interested Party
 
Shawn Valentine
Choices In Community Living  
Interested Party
 
Matt Habash
Mid-Ohio Food Collective  
Interested Party
 
Erin Ryan
The Ohio Women's Public Policy Network  
Interested Party
 
Trent Grooms
Choices In Community Living  
Interested Party
 
Susan Koller
Ohio resident  
Interested Party
 
Tyra Jackson
Second Harvest Food Bank CCL  
Interested Party
 
Jim Mullen
United Way of Summit and Medina  
Proponent
 
David Roustio
Choices in Community Living  
Interested Party
 
Andrew Mayle
SOUTHEAST OHIO FOODBANK & KITCHEN  
Interested Party
 
Dustin Holfinger
American Heart Association  
Proponent
 
Julie DiRossi-King
Ohio Association of Community Health Centers (OACHC)   
Proponent
 
Tommie Harner
West Ohio Food Bank  
Interested Party
 
Sylvia Pla-Raith
Ohio Coalition for Adult Protective Services  
Interested Party
 
Monical Hueckel
Ohio State Medical Association  
Interested Party
 
Ken Fletcher
American Lung Association in Ohio  
Proponent
 
James M. Caldwell
Toledo Northwestern Ohio Food Bank  
Interested Party
 
Jill Kingston
Brigid’s Path  
Interested Party
 
Felicia Hall
ResCare Community Living  
Interested Party
 
Ohio Help Me Grow Providers
Ohio Help Me Grow  
Interested Party
 
Jack Binder
LifeAct  
Interested Party
 
Beth Bickford
Association of Ohio Health Commissioners  
Interested Party
 
Gail Long
Northern Ohioans for Budget Legislation Equality (NOBLE)  
Interested Party
 
Joan Englund
Mental Health and Addiction Advocacy Coalition  
Interested Party
 
Jeremy Morris
Ohio Statewide Independent Living Council  
Interested Party
 
Tammy Richardson
Ohio resident  
Interested Party
 
Vince Brancaccio
Ohio Airs  
Proponent
 
 
 

May 11, 2021

Agenda
Agenda for May 11, 2021
 
Minutes
Minutes from April 27, 2021
Bills
Sub. H. B. No. 110 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
John Klipfell
Entrepreneurial Engagement Ohio/Believe in Ohio  
Proponent
 
Michael Woytek
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio  
Proponent
 
Andrea Harpen
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio Program  
Proponent
 
Deborah Bogard
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio  
Proponent
 
Piet van Lier
Policy Matters Ohio  
Interested Party
 
C. Todd Jones
Association of Independent Colleges and Universities of Ohio  
Proponent
 
Julie Szeltner
College Now Greater Cleveland  
Interested Party
 
Bruce Johnson
Inter-University Council of Ohio (IUC)  
Proponent
 
Kristina Johnson
The Ohio State University  
Proponent
 
Lisa Gray
Ohio Excels  
Interested Party
 
Tom Balzer
Ohio Trucking Association  
Proponent
 
Kent Trofholz
Ohio-Michigan Association of Career Colleges and Schools (OMACCS)  
Proponent
 
Peter Martinello
Fortis College  
Proponent
 
Melanie Kirin
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio  
Proponent
 
Laurie Godfrey
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio Program  
Proponent
 
Andrew Sauer
The Ohio Academy of Science/Believe in Ohio Program  
Proponent
 
Dr. Julian M. Earls
Entrepreneurial Engagement Ohio/Believe in Ohio   
Proponent
 
David Anderson
The Washington Center  
Interested Party
 
Gary Smith
Third Sector Capital Partners  
Interested Party
 
 
 

April 27, 2021

Agenda
Agenda for April 27, 2021
 
Minutes
Minutes from April 15, 2021
Bills
Am. H. B. No. 167 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Scott Oelslager
Ohio House District 48  
Sponsor
 
 
 

April 15, 2021

Agenda
Agenda for April 15, 2021
 
Minutes
Minutes from April 14, 2021
Bills
H. B. 110
Name
Organization
Testifying As
Maureen Corcoran
Ohio Department of Medicaid   
Proponent
 
Craig Figi
Ohio Department of Medicaid   
Proponent
 
Matt Damschroder
Ohio Department of Job and Family Services  
Proponent
 
Kara Wente
Ohio Department Jobs and Family Services  
Proponent
 
Tonia Saunders
Ohio Department Jobs and Family Services  
Proponent
 
Michael McCreight
Ohio Department Jobs and Family Services  
Proponent
 
Dave Yost
Ohio Attorney General's Office  
Proponent
 
Mike Rodger
Ohio Attorney General's Office  
Proponent
 
Keith Faber
Auditor of State  
Proponent
 
Robert Sprague
Ohio Treasurer's Office  
Proponent
 
Frank LaRose
Ohio Secretary of State  
Proponent
 
Jeffrey Hagler
Supreme Court of Ohio  
Proponent
 
Dorothy Pelanda
Ohio Department of Agriculture  
Interested Party
 
Laurie Stevenson
Ohio Environmental Protection Agency  
Interested Party
 
Mary Mertz
Ohio Department of Natural Resources  
Proponent
 
General Submissions
ResultsOHIO feasibility reports
 
 

April 14, 2021

Agenda
Agenda for April 14, 2021
 
Minutes
Minutes from March 24, 2021
Bills
H. B. 110
Name
Organization
Testifying As
Kimberly Murnieks
Ohio Office of Budget & Management  
Proponent
 
Wendy Zhan
Ohio Legislative Service Commission  
Interested Party
 
Aaron Crooks
Office of Ohio Governor Mike DeWine  
Proponent
 
Kimberly Hartman
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
Vincent Keeran
Ohio Senate  
Proponent
 
Chancellor Randy Gardner
Ohio Department of Higher Education  
Proponent
 
Paolo DeMaria
Ohio Department of Education  
Proponent
 
 
 

March 24, 2021

Agenda
Agenda for March 24, 2021
 
Minutes
Minutes from March 16, 2021
Bills
S. B. No. 111 (3rd Hearing)
 
 

March 16, 2021

Agenda
Agenda for March 16, 2021
 
Minutes
Minutes from March 09, 2021
Bills
S. B. No. 108 (2nd Hearing)
S. B. No. 109 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Belinda Judson
National Association of Theatre Owners  
Proponent
 
S. B. No. 110 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Bill Faith
Coalition on Homelessness and Housing in Ohio  
Proponent
 
Jason Smith
AARP Ohio  
Proponent
 
Scott Williams
Ohio Realtors  
Proponent
 
Kyle Dreyfuss-Wells
Northeast Ohio Regional Sewer District  
Interested Party
 
S. B. No. 111 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Scott DiMauro
Ohio Education Association  
Proponent
 
Dr. Erik Roush
Columbus City Schools  
Proponent
 
Will Schwartz, Kevin Miller and Katie Johnson
Ohio School Boards Association, Buckeye Association of School Administrators and Ohio Association of School Business Officials  
Proponent
 
S. B. No. 67 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Sandra Williams
Ohio Senate District 22  
Sponsor
 
 
 

March 09, 2021

Agenda
Agenda for March 09, 2021
 
Bills
S. B. No. 108 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Steve Huffman and Senator Mark Romanchuk
Ohio Senate Districts 5 and 22  
Sponsor
 
Tod Bowen
Ohio Restaurant Association  
Proponent
 
Kevin Boehner
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Chris Ferruso
NFIB  
Proponent
 
Joe Savarise
Ohio Hotel & Lodging Association   
Proponent
 
David Wojnar
Distilled Spirits Council of the US  
Proponent
 
Marty McGann
Greater Cleveland Partnership  
Proponent
 
Jenna Reese
Ohio Farm Bureau Federation  
Proponent
 
S. B. No. 109 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Nathan Manning and Senator Michael Rulli
Ohio Senate Districts 13 and 33  
Sponsor
 
Chris Ferruso
NFIB  
Proponent
 
Kevin Boehner
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Tom Stocksdale
Ohio Fair Managers Association  
Proponent
 
Tod Bowen
Ohio Restaurant Association  
Proponent
 
Jenna Reese
Ohio Farm Bureau Federation  
Proponent
 
S. B. No. 110 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Sandra O'Brien and Senator Steve Wilson
Ohio Senate Districts 32 and 7   
Sponsor
 
Phil Cole
Ohio Association of Community Action Agencies  
Proponent
 
Emily Leite
Ohio Credit Union League  
Proponent
 
S. B. No. 111 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Louis Blessing and Senator Andrew Brenner
Ohio Senate Districts 8 and 19  
Sponsor
 
Governor's Appointment(s)
Elizabeth Murphy - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
Doreen Uhas-Sauer - Ohio Historic Site Preservation Advisory Board
 
 
 
 
 
GLOSSARY
of terms
What is session? What is a caucus? Find out about these and other commonly used terms related to the Ohio Senate.